MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşme sonrası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, CHP TBMM Grup toplantısında açıklama yapıyor.

Geçtiğimiz hafta üçüzlere CHP rozeti takan Özgür Özel, bu hafta da 2001 doğumlu Özel, İlayda, Berkay, Olgay ve Gökay dördüzlere parti rozeti taktı.

Özel, "Dört tane üyelik kaydını tamamladık. Çağrımıza uyarak, Atatürk'ün baba evine geldiler hoş geldiler aramıza. Bundan sonra daha güçlüyüz" dedi.

Eski İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem CHP’ye katıldı. Erdem’e rozetini CHP Genel Başkanı Özgür Özel taktı. Erdem, kürsüde yaptığı konuşmada CHP üyelerine ve Özgür Özel'e teşekkür etti.

ERDEM: İNANDIĞIM NEYSE ONU SAVUNDUM

Erdem, "CHP’nin bütün milletvekillerini her bir neferini sevgi ve saygıyla selamlıyorum bu benim için ve ailem için çok önemli ve mutlu günde sayın genel başkanımıza hakkımda söylediği sözler için teşekkür ederim, onur duydum. Bu kadar güzel sözü hak ediyor muyum bilmiyorum ama üç kız babası bir TC vatandaşı olarak bir hukuk hocası olarak hayatım boyunca siyasetten önce de sonra da hep doğruları ve gerçekleri hukuken inandığım neyse onu savundum.

Devlet Bahçeli, Olcay Kılavuz'u görevden aldı Devlet Bahçeli, Olcay Kılavuz'u görevden aldı

Bunu Atatürk’ün kurucu değerlerinin verdiği güçle yaptım. Beni aranıza kabul ettiniz, her birinizle birlikte Türkiye’de adaletin ve hukukun yeniden parlaması için laik bilimin ışığında gençlerimizin eğitim alabilmesi için, eşitlik gelmesi için, bu milletimizi mutsuz eden tek adam rejimini sonlandırmak için elimden gelen her şeyi yapacağım" ifadelerini kullandı.

1 MAYIS TUTUKLAMALARINA TEPKİ

1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen emekçilerin tutuklanmasına tepki gösteren Özel, "Suçluların mağdur, mağdurların suçlu ilan edildiği bir süreçteyiz. Bir an önce gençlerin serbest bırakılmasını, milletten kanuna uymasını isteyenlerin önce anayasaya uyması gerektiğini hatırlatıyorum" dedi.

Özgür Özel, tüm emeklileri 26 Mayıs Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapacakları 'Büyük Emekli Mitingi'ne davet etti

MECLİS KÜRSÜSÜNDEN CELAL BAŞLANGIÇ'I ANDI

Özel, Kürtlerin hedef alındığı hak ihlallerini ifşa eden haberleriyle hatırlanan ve uzun süredir tedavi gördüğü Almanya'da vefat eden gazeteci Celal Başlangıç'ı Meclis kürsüsünde andı.

Özel, "90’lı yıllarda hak temelli gazetecilik hak ihlallerine karşı çok önemli habercilik yapan maalesef memleketinden doğduğu topraklardan uzakta Almanya’da geçen hafta kaybettiğimiz Celal Başlangıç’a bir kez daha Allah’tan rahmet ailesine baş sağlığı diliyorum" dedi.

'NE BARIŞ TERKOĞLU NE BARIŞ PEHLİVAN YALNIZ DEĞİLDİR'

Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’in şikâyeti üzerine, gazeteci Barış Terkoğlu, hakkında 'terörle mücadele görev almış kişileri hedef göstermek' suçlamasıyla yargılandığı davada 2 yıl hapse mahkum edilmesini eleştiren Özel, "Akın Gürlek adaletin katilidir. Adaletin giyotini olan birisi şimdi adalet bakan yardımcısıdır. Halen daha gazetecilerle uğraşmaktadır. Ne Barış Terkoğlu ne (Barış) Pehlivan yalnız değildir" dedi.

Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Mezun olduğu üniversitede lisans, yüksek lisans dersleri vermiş, Birleşmiş Milletler'de öze hukuk enstitüsünde ilk Türk hukukçu olma unvanına sahip, bundan sonraki süreçte bize güç verecek sayın Bahadır Erdem baba evine katılıyor.

Maalesef memleketinden uzakta yaşamını yitirdi. Gazeteci Celal Başlangıç'a bir daha allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Bu salondaki herkes, bu partideki herkes Deniz'in kardeşidir. Tam bağımsız Türkiye yolu CHP yoludur. Deniz, Filistin dedi. Deniz Gezmiş'in yolundan gidip tam bağımsız Türkiye'nin yolundan giden Özgür Özel değil, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'dir.

'AKIN GÜRLEK ADALETİN GİYOTİNİDİR'

Barış Terkoğlu’na iki yıl hapis cezası verildi. FETÖ yargıya hakimken ceza alıyorlardır. Güya FETÖ temizlendi. Hala ceza alıyorlar. Akın Gürlek seyyar giyotindir, adaletin katilidir. Adaletin giyotini olan birisi Adalet Bakan yardımcısıdır. Gürlek şunu bilsen ne Terkoğlu ne Pehlivan yalnız değildir.

'SUÇLULARIN MAĞDUR, MAĞDURLARIN SUÇLU OLDUĞU BİR SÜREÇTEYİZ'

Taksim 1 Mayıs’ta emekçilere kapatıldı. AYM kararına rağmen, örülen utanç duvarını gördük. Türkiye’nin en kıymetli hazinelerinden biri olan sarnıcın önüne, İstanbul’un susuzluğunu ortadan kaldırmak için yapılan tarihi kemerinin önüne polisi getirerek bir utanç duvarı haline getirdiler. Bu iktidar gittiğinde o duvar hep hatırlanacak. O gün birileri Anayasa’ya uymadılar. Bu yüzden emekçileri içeri almadılar.

Öncesinde her iki tarafı da uyarmıştık. 49 yurttaşımız, 1 Mayıs’ta yaşananlar üzerine tutuklandı. Bir tarafta AYM kararına direnen, kanunsuz emir verenler, karşılarındaki gençleri tutukluyorlar. Gösteri ve toplantı yürüyüşü hakkı anayasal bir hak. Suçluların mağdur, mağdurların suçlu ilan edildiği bir süreçteyiz.

'FABRİKATÖRLERLE İŞÇİSİ AYNI VERGİYİ ÖDÜYOR'

Şimdi yeni bir hazırlık var. Pandemide yüzde 18’den yüzde 8’e inen ve şu anda yüzde 10 olan pek çok başlıkta liste oyunu ile KDV yüzde 10’dan 20’ye çıkarılmak isteniyor. Doğrudan vatandaşın cebine Mehmet Şimşek’in el atmak istediğini söylemek istiyorum. Fabrikatörle işçisi aynı vergiyi ödüyor. Çok kazanının çok, az kazananın çok vergi ödemesi lazım.

Bu kadar holding vergilerin yüzde 10’unu öderken, çiftçiler, emekçilerin yüzde 90’ını ödüyor. Bu adaletsiz düzene isyan ediyoruz, isyan.

EMEKLİ MİTİNGİ 26 MAYIS'TA

CHP olarak bütün emeklileri ve destekleyenleri 26 Mayıs Pazar günü Ankara’da Büyük Emekli Mitingi’ne davet ediyorum."

Editör: Selda Manduz