“İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla dün başlayan ve genel başkan değişimiyle bir devri kapatan CHP 38. Olağan Kurultayı, 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) belirlenmesi için ikinci gün de devam ediyor.

Özgür Özel'in genel başkanlığa seçildiği Ankara Spor Salonu'ndaki kurultayda partinin kurultayın ardından en yetkili organı PM bugün yapılacak oylamayla belirlenecek. Genel başkanlık seçimi için oy kullanan 1366 delege, 60 kişiden oluşan PM üyelerinin seçimi için de sandık başına gidecek.

PM ÜYELERİNİN SEÇİMİNE GEÇİLECEK

Saat 16.00’da tamamlanacağı söylenen PM üyeliği seçimleri için aday başvuruları 19.00’a uzatıldı. Başvuruların ardından Kurultay Divanı'nca kabul edilecek. Adayların sıra numaralarının belirlenmesi ve seçim için hazırlıkların tamamlanmasının ardından akşam saatlerinde PM üyelerinin seçimine geçilecek.

 Delegeler, kurultayın bugünkü bölümünde PM üyelerinin yanı sıra 15 kişiden oluşan YDK'nin üyelerini de seçecek.

CHP PM üyeliği için 400’ün üzerinde ismin aday olması beklenirken, Genel Başkan seçilen Özgür Özel, yaptığı ilk konuşmada sabah saat 09.30’da PM adaylarını belirlemek için 81 il başkanını toplantıya davet etti.

ÖZEL, PARTİNİN ÖZÜNE DÖNME ÇAĞRISI YAPACAK

Öte yandan Özel’in daha önce partiye yönelik özeleştirilerini tekrarlaması ve partinin sağa kayışını kapsamlı bir şekilde eleştirmesi bekleniyor. Partinin özüne dönmesi çağrısında bulunacak Özel’in, adaylığını açıkladığı gün ilan ettiği tutum belgesi ekseninde bir konuşma yapacağı ifade ediliyor.

'DEMİRBAŞ' İSİMLER YER ALMAYACAK

Özgür Özel'in yeni genel başkanlığı, PM'yi etkileyeceği kadar Merkez Yönetim Kurulu’na da yansıyacak. Aynı zamanda yerel seçimlerde belediye başkan adayları da bu seçime göre şekillenecek.

İmamoğlu, 15 Temmuz üzerinden AKP’ye yüklendi: Önünü açanlar yeterince hesap vermedi İmamoğlu, 15 Temmuz üzerinden AKP’ye yüklendi: Önünü açanlar yeterince hesap vermedi

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre Özgür Özel’e destek veren ancak CHP’de yer alan bazı isimlere 'yıprandı' gerekçesiyle PM listelerinde yer vermeyeceği de konuşuluyor. Bu kapsamda parti içerisinde 'demirbaş' isimlerden olan Tekin Bingöl, Seyit Torun ve Bülent Tezcan’a PM listelerinde yer vermeyeceği de kulislerde konuşuluyor.

Editör: Selda Manduz