Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın normalleşmeye dair mesajlarının ardından dün Kuzeybatı Suriye'de Ankara'nın desteklediği silahlı gruplar 'isyan ederken, muhalif kaynaklar ve bölge halkı, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki sınır kapılarını kapattığını" söyledi.

Reuters haber ajansı, "Türkiye'nin binlerce asker konuşlandırdığı ve Esad'ın kontrolü yeniden ele geçirmesini engelleyen nüfuz alanı oluşturduğu bölge" diye nitelediği Kuzeybatı Suriye'de dün "yüzlerce öfkeli Suriyelinin pek çok kasabada sokaklara döküldüğünü" belirtti.

BAB EL HAVA VE BAB ES SELAM'DAN GEÇİŞLER DURDU

Reuters'e konuşan bir sınır yetkilisi, dün geç saatlerde Türkiye'nin 3 milyonu aşkın nüfus için ana ticaret ve yolcu geçişi olan Bab el Hava (Cilvegözü), Bab es Selam (Öncüpınar) sınır kapıları ve diğer küçük geçişleri bir sonraki duyuruya kadar kapattığını aktardı.

Dünkü olaylar, Ankara'nın kurduğu Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) devşirdiği, donattığı ve finanse ettiği Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) kontrolündeki bölgelerde yaşandı.

REUTERS: ÇATIŞMALARDA EN AZ 4 KİŞİ ÖLDÜ

Reuters, dünün bilançosunu "Suriye'nin sınır kenti Afrin'in en şiddetli çatışmalara sahne olduğu, silahlı gruplarla Türkiye askerleri arasında çıkan çatışmalarda en az 4 kişinin öldüğü, yanısıra birçok kasabada Türkiye plakalı TIR ve araçlara taş atılması ve bazı bürolarda Türkiye bayrağının yırtılması eşliğinde arbede ve silahlı çatışmalar yaşandığı" diye çıkardı.

Ümit Özdağ'dan Yeni Şafak'ın "Vatana ihanetten hesap vereceksin" manşetine yanıt Ümit Özdağ'dan Yeni Şafak'ın "Vatana ihanetten hesap vereceksin" manşetine yanıt

Suriyeli muhaliflerin Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de Türkiye güçleri ile vekil güçlerinin ve cihatçıları destekleyen hükümetlerin Kaide kolu Nusra Cephesi'nden devşirdiği Heyet Tahrir Şam'ın (HTŞ) kontrol ettiği bölgelerdeki protestoların çatışmalara dönüştüğünü aktardı.

SOHR: ÇATIŞMALARDA 30 SURİYELİ ÖLDÜ VE YARALANDI

"Türkiye güçlerinin öfkeli protestoları bastırmak için ateş açması sonucu 30 Suriyeli öldü ve yaralandı" iddiasında bulunan Gözlemevi, "Afrin ve Halep'in kuzey kırsalının farklı bölgelerinde meydana gelen çatışma ve keyfi ateş açmalarda öldürülenlerin sayısının 7'ye yükseldiğini" öne sürdü. "Afrin'de Türkiye güçlerinin ateşinde 5'i eski savaşçı olmak üzere 6 kişinin, Cerablus'ta bir kişinin öldürüldüğü" iddiasına yer veren Gözlemevi'ne göre çatışmalarda "20'den fazla kişi de yaralandı".

Editör: Selda Manduz