Ticaret Bakanlığı, İsrail'e kısıtılama getirilen ürünlerin ihracatının "kesinlikle" yapılmadığını savunduğu açıklamasında, tescil işlemi kısıtlama kararı alınan 9 Nisan tarihinden önce yapılan ürünlerin yola çıktığını belirtti.

Uluslararası deniz trafiği kayıtlarına göre Sabancı Holding'in bünyesindeki Akçansa İsrail'e çimento sevkiyatına devam ediyor.

Bahçeli Ülkü Ocakları'nı savundu: Suç örgütü muamelesi yapanları görüyoruz Bahçeli Ülkü Ocakları'nı savundu: Suç örgütü muamelesi yapanları görüyoruz

"ÇİMENTO GÖNDERMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Gazeteci Metin Cihan, Ticaret Bakanlığı'nın "İsrail ile ticareti kısıtlama" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını, Türkiye'nin İsrail'e çimento göndermeye devam ettiğini tespit ettiğini belirtti. Metin Cihan paylaşımında, düzenli çimento gönderen şirketlerden birinin Sabancı Holding'e bağlı Akçansa olduğunu paylaşarak "Akçansa'dan çok sayıda gemi İsrail'e çimento taşıyor" diyen Cihan, "Kazime Ana bunlardan sadece biri ve şimdiye dek 168 kez İsrail'e sevkiyat yapmış. Çanakkale - Aşdod arasında düzenli olarak gidip geliyor"  demişti.

"İHRACAT TESCİLİ İŞLEMİ YAPILAN ÜRÜNLER GİDİYOR"

Ticaret Bakanlığı tarafından İsrail'e ihracatı kısıtılanan ürünlerin hala gönderildiği yönündeki iddialara dair yazılı açıklama yapıldı. Bakanlık, yolda olan gemilerin, kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan'dan önce gümrükte ihracat tescili yapılmış olan ürünleri taşıdığını açıkladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki 1019 ürüne 9 Nisan saat 09.00'dan itibaren gümrüklerimizde ihracat tescil işlemi kesinlikle yapılmamaktadır" denildi.

Söz konusu 1019 ürünün, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla İsrail'e gönderilmelerinin kısıtlama kapsamına dahil edildiği belirtilen paylaşımda şu ifadeler yer aldı: "Kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan'dan önce gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabası, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle ya da kötü niyetle açıklanabilir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin bu konuda aldığı karar, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve nettir ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür yalan ve yanlış haberlere itibar etmemelerini ve müsterih olmalarını rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk günden beri yanlarında olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin her zaman, her alanda, her platformda yanlarında olmaya devam edeceğiz."

Bakanlığın açıklaması üzerine yeniden bir paylaşım daha yapan Cihan, "Kısıtlama kararı ticaretin kesilmesi anlamına gelmediği gibi, kısıtlama kapsamındaki ürün sevkiyatlarının da son bulmadığını anlıyoruz. Gümrük tescili önceden yapılmış ürünlerin sevkiyatı, bugünkü çimento örneğinde olduğu gibi, devam ediyor. Bu sevkiyatların hacmini ve ne zamana kadar devam edeceğini bilmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Çimento teslim etmek için yola çıkan gemiler, uluslararası deniz trafiği kayıtlarından da teyit edilebiliyor.

Editör: Selda Manduz