Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Urfa OSB'de direnişte olan Özak Tekstil işçilerini direniş alanında ziyaret etti. Emek Partisi Urfa İl Örgütünden bir heyet ile Özak Tekstil işçilerinin yanına gelen Karaca, kadın işçilerle işyerinde yaşadıkları sorunlara dair konuştu.

"İŞÇİLER SINIF SENDİKACILIĞI YAPAN SENDİKAYI SEÇTİ"

Fabrika bahçesinde işçilere seslenen Sevda Karaca, Özak Tekstil direnişini manşete taşıyan Evrensel Gazetesi emekçilerinden selam getirdiğini söyledi.

Mustafa Destici kızıyla ilgili soruya çileden çıktı: 'Kasıtlı bir yayın yapıyorsunuz' Mustafa Destici kızıyla ilgili soruya çileden çıktı: 'Kasıtlı bir yayın yapıyorsunuz'

Özak işçilerinin taleplerine sahip çıkacak bir sendika istediğini dile getiren Karaca, "İşçilerin taleplerinin karşılık bulmasının en önemli aracı, işçinin en büyük silahı sendikasıdır. Bu taleplerine sahip çıkacak sendika istiyor. Ama bu vakte kadar Özak işçisi kendisine değil, patrona siper olan bir sarı sendika görmüş. İşçinin hakkını değil, patronun çıkarını koruyan sendika görmüş. Özak işçisi birleşmiş, yan yana gelmiş, kendi silahını kendisine doğrultanlara 'yetti be kardeşim' demiş. Kendi haklarını savunacak, sınıfın sendikacılığını yapacak sendikayı seçmiş. İşçiyi köle görenler, işçilerin iradesini de tanımazlar. 'Siz seçemezsiniz, siz irade gösteremezsiniz' diyorlar. Bu patron düzeninde hak da hukuk da patronun olsun istiyorlar. Sendika seçme hakkı bile patronun olsun, işçi sussun otursun istiyorlar. Yok öyle yağma" diye konuştu.

"İŞÇİLER AÇLIK SINIRINDA YAŞAMAK İSTEMİYOR"

Özak işçilerinin dünya çapında markalara üretim yaptığını ancak ürettiği ürünlere ulaşamadığını söyleyen Karaca, "Ne istiyor Özak işçisi? Namı dünyayı aşmış markalara üretim yaparken, çocuğunun üstüne bir hırka alırken iki kere düşünmek zorunda kalmamak istiyor. Ürettiği bir pantolon 2 bin 500 liraya satılırken, açlık sınırında çalışmamak istiyor. Patrona bu devlet bizim bütçemizden teşvik üstüne teşvik verirken, işçiyi adeta patrona sıfır maliyetle köle ederken; insanca çalışma koşullarını da denetlesin, kağıt üstünde haklar varken o haklar fabrikada da uygulansın istiyor" ifadelerini kullandı.

"İNSANIK DIŞI KOŞULLAR VARKEN DEVLET NEREDE?"

İktidarın her seçim döneminde millet iradesi diye ortalığı ayağa kaldırdığını belirten Karaca, Özak Tekstil'de ise işçilerin iradesinin çiğnendiğini dile getirdi:

"Memlekette hak hukuk ne varsa patronların ayağına seren iktidar, onun çöreklendiği devlet bu işyerinde bu kadar insanlık dışı koşullar varken bir kere gelip işçiye kulak vermemiş. Neredesiniz. Başörtülü kadınlara eziyet ettiler, ikna odaları kurup işkence ettiler diye diye patron düzeninin her türlü ihtiyacını, haksız hukuksuz düzeni kuranlar, işte bu fabrikada başörtülü başörtüsüz kadınlara ikna odaları kuruluyor, eziyet ediliyor, kadınlar özel yaşamlarıyla tehdit ediliyor, neredesiniz? Bizim dönemimiz özgürlük dönemi, isteyen iki sendikaya bile üye olabilir diye övünenler, işçiler bir tek sendikaya bile üye olamıyor, neredesiniz."

249996

Çalışma bakanına da seslenen Karaca, Özak Tekstil'de suç işlendiğini belirterek işçilere kulak verilmesi çağrısı yaptı.

"ÖZAK İŞÇİSİNİ DİNLEMEK ZORUNDASINIZ"

Özak Tekstil'in üretim yaptığı markaları tek tek sıralayan Sevda Karaca, "Özak işçisinin emeğiyle büyüyen namlı markalara sesleniyoruz:

Lewis, Zara, Hugo Boss. Emeğin haklarını korumakla övünüp satış yapıyorsunuz. İşte gerçekler burada. Özak işçisinin anlattıklarını dinlemek zorundasınız" şeklinde konuştu.

Karaca, işçiler direniş alanından ayrılıncaya kadar onlarla bekledi. Kadın işçilerle yaşanan sorunlar üzerine konuşmaya devam etti.

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz