Ankara'da öldürülen Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in Sözcü TV'de yaptığı açıklamalar gündemdeki yerini koruyor.

Sinan Ateş'e 10 bin kişilik isim listesi geldiğini, Ateş'in bu isimlerin bilgilerini, belgelerini topladığını ve AKP'nin darbe komisyonuna ilettiğini belirten Ayşe Ateş, eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e iletilen bu isimler hakkında "FETÖ" suçlaması yapılıp yapılmadığına karar verildiğini kaydetti.

FETÖ komisyonunun başındaki ismin Sinan Ateş olmadığını söyleyen Ayşe Ateş, "Danışmanlığını yaptığı İsmet Büyükataman'a (MHP Genel Sekreteri) bu görev verilmişti. İsmet Büyükataman da danışmanı olduğu için bu işi genellikle Sinan yapıyordu hatta hep Sinan yapıyordu" dedi.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, SÖZCÜ TV'de İpek Özbey ile Nokta Atışı programına cinayetle ilgili kabul edilen iddianameye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bahçeli Ülkü Ocakları'nı savundu: Suç örgütü muamelesi yapanları görüyoruz Bahçeli Ülkü Ocakları'nı savundu: Suç örgütü muamelesi yapanları görüyoruz

"LİSTE HAZIRLIYORDU, AKP'DEKİ DARBE KOMİSYONUNA GÖTÜRÜYORDU"

Ayşe Ateş, İpek Özbey'in "Sinan Ateş MHP'de FETÖ Komisyonu'nun başında mıydı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"İsimler geliyordu. Yaklaşık 10 bin kişilik bir isim listesi toplamda. Bunlar ülkücü olduğunu söyleyen 'FETÖ ile irtibatımız yok, bizim bir suçumuz yok' diye gelen insanların bilgilerini, belgelerini topluyordu, arıyordu, birilerini bulundukları yerlerde, onlardan referanslar alıyordu. Yalnız şöyle bir şey var 'Sinan bunu cezaevinden çıkardı, bu FETÖ'cü bu değil' diye bir şey yapmıyordu. Sadece genel bir liste hazırlıyordu genel kanaate göre bu listeyi de AKP'deki darbe komisyonuna götürüyordu. O zaman da başında Abdülhamit Gül vardı, kendisine iletiyordu. Onlar da artık kendi araştırmalarına göre son kararı verip, 'FETÖ'cü ya da değil, cezaevindeyse çıkacak ya da göreve iade edilecek' onun kararını onlar veriyordu.

"İSMET BÜYÜKATAMAN'DAN RESMİ BELGE İSTEDİ"

Burada önemli bir şeyin altını çizmek istiyorum. Sinan darbe komisyonuna çalışırken orada danışmanı olduğu İsmet Büyükataman'dan (MHP Genel Sekreteri) defalarca resmi bir belge istedi bu işi yaptığına dair. Yani görevlendirme belgesi diyebiliriz buna. İsmet Büyükataman nedendir bilmiyorum, Sinan'a bu belgeyi vermedi. Sinan ile arasında abi kardeş de değil baba oğul evladım derdi Sinan'a çünkü, böyle bir ilişkisi olduğu için Sinan da çok üstelemedi, vazgeçti. 'Vardır bir bildiği' dedi. Çok önemsemedi çok güvendiği için sonra güvendiğimiz dağlara çok karlar yağdı maalesef."

Editör: Selda Manduz