Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesi ve öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'i ağırlamasının ardından yaşanan gerilim sürerken, Cumhur İttifakı ortağı MHP'ye yakın isimlerden eski İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından "Cumhur İttifakı" açıklaması yaptı.

Bahçelinin “rest” olarak yorumlanan ve yankı uyandıran açıklamasının ardından Soylu, "Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmen Beyi Büyüğümüz MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli tarih inşa ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Özel, bugün yaptığı açıklamada Bahçeli'nin "AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, MHP'nin temennisidir" sözlerine ilişkin olarak "Belli ki Cumhur İttifakı'nda sorunlar var. Sayın Bahçeli'ye bir davette bulunayım; ittifakından memnun değilse, bizim ittifakımıza, Türkiye ittifakına katılabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Soylu, Bahçeli ve Özel'in açıklamalarının ardından sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımında "Cumhur İttifakı, Türkiye Yüzyılını gelecek yüzyıllara Türk’ün onurlu asrı olarak emanet edecek" ifadelerini kullandı, ittifakın süreceğinin sinyallerini verdi.

"CUMHUR İTTİFAKI TÜM UNSURLARIYLA TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TA KENDİSİDİR"

Soylu'nun paylaşımının tam metni şöyle:

"Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmen Beyi Büyüğümüz MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli tarih inşa ediyorlar.

Cumhur İttifakı tüm unsurlarıyla;

'AK Gençlik Ocakları Başkanı' Ferhat Aydoğan tutuklandı 'AK Gençlik Ocakları Başkanı' Ferhat Aydoğan tutuklandı

Selçuklu'dur, Osmanlı'dır…

Türkiye Cumhuriyeti’nin ta kendisidir.

Değerleri her gün bozulan dünyanın vicdanıdır.

Milli manevi varlığımızı ve birliğimizi geçmişimize sadakat, geleceğimize olan sorumluluğumuzla sahiplenmektedir.

Cumhur İttifakı, Türkiye Yüzyılını gelecek yüzyıllara Türk’ün onurlu asrı olarak emanet edecektir.

Allah bizimle beraberdir."

Editör: Selda Manduz