Tuncer Bakırhan, Hakkari'de: Siz gaspçısınız, size güle güle diyeceğiz Tuncer Bakırhan, Hakkari'de: Siz gaspçısınız, size güle güle diyeceğiz

Türkiye İşçi Partisi, Emek Partisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Emek ve Özgürlük Cephesi ile  31 Mart yerel seçimlerine yönelik aldıkları ittifak kurmak için çalışma kararı almış olması sol siyasette gündem olmuştu.

TİP, yazılı bir açıklama yaparak,  "Açıkça ifade etmek isteriz ki Dersim’de DEM Parti’yi veya başka bir dost gücü dışarıda bırakan bir ittifakın bileşeni olmamız söz konusu değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Duvar’ın haberine göre, açıklamanın tamamı şöyle:

Dün gazetelere yansıyan Dersim’deki ittifak çalışmalarıyla ilgili açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

Partimizin yerel seçimlere ilişkin temel yaklaşımı en geniş ittifaklarla Cumhur İttifakı’nı geriletmek, mümkün olduğunca fazla yerleşimde sol, sosyalist, halkçı yerel yönetim örnekleri yaratmak üzere kazanımlar elde etmektir. Daha önce Genel Merkez tarafından yapılan açıklamalarımıza bakıldığında kayyum atanan illerde aday çıkarmama kararımızın da bu yaklaşımın bir parçası olduğu görülecektir.

Bu kapsamda Dersim yerelliğinde de tüm ilerici, sosyalist ve yurtsever güçlerin birlikte tutum alması gerektiğini düşünüyoruz ve çabamız bunun içindir. Dün yayınlanan açıklama bizim açımızdan bir ittifakın tamamlanmış ve kurulmuş olmasının ilanı değil, tüm güçlere ortaklaşma çağrısıdır. Açıkça ifade etmek isteriz ki Dersim’de DEM Parti’yi veya başka bir dost gücü dışarıda bırakan bir ittifakın bileşeni olmamız söz konusu değildir.

En geniş birliktelik için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

Editör: Selda Manduz