CHP'li Murat Emir: AKP söz verdi, "Etki Ajanlığı" düzenlemesi 9. Yargı Paketi’nden çıkarılacak CHP'li Murat Emir: AKP söz verdi, "Etki Ajanlığı" düzenlemesi 9. Yargı Paketi’nden çıkarılacak

Türk-İş'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın 2024 yılı mayıs ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden 'açlık sınırı' 18 bin 969 lira olarak belirlendi. Böylelikle 17 bin 2 liralık asgari ücret Mayıs ayında açlık sınırının bin 694 lira gerisinde kaldı.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen 'yoksulluk sınırı' ise 61 bin 788 lira oldu.

Bekar bir çalışanın 'yaşama maliyeti' de aylık 24 bin 609 lira olarak hesaplandı.

AYLIK GIDA ENFLASYONU YÜZDE 7'YE YÜKSELDİ

Ekonomist ve akademisyenler tarafından hazırlanan rapora göre, mayıs ayında gıda enflasyonu da hız kesmedi. Bu dönemde Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 7,02 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle değişim oranı ise yüzde 83,83 oldu. Yıllık ortalama enflasyon yüzde 79,43 olarak hesaplandı.

Editör: Selda Manduz