Eskişehir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi olduğu dönemde “örgüt üyesi olmak” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” iddialarıyla hakkında açılan davada 12 yıl 8 ay ceza alan Mustafa Filitoğlu, cezasını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor. Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Filitoğlu’nun tahliyesi “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle 6 ay ertelendi.

‘HERKESE KARŞI EŞİT OLUNMALI’

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Filitoğlu’nun babası Mehmet Filitoğlu, oğlunun tahliye edileceği gün İdare ve Gözlem Kurulu’na çıkarıldığını, “pişmanlık” dayatmasında bulunulduğunu söyledi. Oğlunun infazının uzatılmasına tepki gösteren Filitoğlu, “Uyuşturucu satanlar, çeteler, katiller, tecavüzcüler bırakılıyor. En son Hrant Dink’i katleden Ogün Samast’ı tahliye ettiler. Bir hukuk deniliyorsa bu hukuk herkese eşittir. Ancak kendi yasalarına dahi uymuyorlar. Kendilerine yakın olanları bırakıyor, söz konusu Kürt oldu mu sudan sebepler uydurarak bırakmıyorlar. Böyle hukuk olmaz”  diye konuştu. 

Soylu: Dokunulmazlığımın kalkması için TBMM’ye müracaat edeceğim Soylu: Dokunulmazlığımın kalkması için TBMM’ye müracaat edeceğim

'AJANLIĞI KABUL ETMEDİ CEZA VERİLDİ'

Oğlunun gözaltına alındığı süreçte polisler tarafından ajanlık dayatıldığını anlatan Filitoğlu, “O dönem gözaltında iken polisler tarafından oğlum, ‘Eğer bize yardımcı olursan sana istediğin hayatı kurmanda yardımcı oluruz, yok eğer yardımcı olmasan 30 yıl ceza alırsın ve okul hayatın biter’ diye tehdit edildi. Tabi oğlum kabul etmediği için ceza aldı” dedi. 9 yılda oğlunu 9 defa görebildiğini belirten baba Filitoğlu, “65 yaşındayım ve karaciğer nakli oldum. Annesi de yaşlı ve bel ağrılarından dolayı yolculuk yapamıyor. Tek isteğim kendi yasalarına uysunlar” diye konuştu.

Editör: Selda Manduz