Urfa Barosu, Roboski’de katledilenlere dair ırkçı paylaşımda bulunan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Tuba Işık hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suçlama ile ilgili Anayasa’nın ilgili maddelerinin hatırlatıldığı suç duyurusu dilekçesinde, “Kişinin, insan olmasından kaynaklanan dokunulmaz, vazgeçilmez değerlerine doğrudan saldırarak onu öncelikle kendi gözünde değersiz kılan ve aşağılanmışlık duygusu veren hakaretler cezalandırılması ile korunan insan onuru, kişi varlığının ayrılmaz parçasıdır. Bu varlık kişinin ölümünde bile korunur. Bir devletin, hukuk devleti olarak nitelendirilebilmesi için kişilerin temel insan hakları ve özgürlüklerini güvence altına alınması kişinin vefatında bile onurunu ve haysiyetinin korunması gerekmektedir” denildi.

'HAKARET AMAÇLANDI'

Roboski’de 28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 kişinin uçaklarla bombalanarak katledildiği hatırlatılan dilekçede, “Roboski Katliamı tüm toplumun belleğinde yer edinmiş kanayan bir yaradır. Hem yakınlarının hem de toplumun yasının hedef alındığı ve hatıraya nefretle hakaret amaçladığı görülmektedir” diye belirtildi.

Dilekçede, Işık hakkında TCK’nin 130 ve 216’ıncı (Kişi hatırasına hakaret-Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama) maddeleri uyarınca soruşturma başlatılması ve cezalandırılması için kamu davası açılması talep edildi.

NE OLMUŞTU?

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin ölümünün 12'nci yıl dönümünde sosyal medyada yapılan bir paylaşıma Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü'nde akademisyen olan Tuba Işık yorum yapmıştı. Işık, Roboski Katliamı'nın ardından düzenlenen cenaze töreninin fotoğrafına "Görüntü çok güzel, daim olsun" yorumu yapmıştı.

Sosyal medyada gündem olan Işık, Roboski katliamını öven paylaşımına gelen tepkiler üzerine yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

"27. 12.2023 tarihinde PKK bayraklı tabutların olduğu görselde Roboski olayı ile alakalı hiç bir açıklama, cümle yer almamakta birlikte, paylaşımın başında, Alın size koridor ifadesinin geçmesinden dolayı söz konusu cenazelerin bir kaç gün evvel ölen şehitlerin katilleri olduğunu"

Türkan Elçi'nin ailesine ait kafeye silahlı saldırıda 3 kişi tutuklandı Türkan Elçi'nin ailesine ait kafeye silahlı saldırıda 3 kişi tutuklandı

Işık açıklamasının devamında, "Ailesi, arkadaşları, akrabaları arasında Kürt kardeşi olan bir birey olarak, hiç alakası olmayan bir alana meseleyi çekerek, saptırarak kin ve düşmanlık yapan, herhangi bir çeşit hakarette bulunanlar hakkında yasal işlem başlatacağımı kamuoyuya bildiririm."

REKTÖR, 'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ' DİYEREK SAVUNDU

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda AİÇÜ Rektörü’nü aradığını belirtti.

Sakık paylaşımında, “Bu sözde hocanın sosyal medyada yaptığı insanlık dışı yorumu görünce önce bağlı olduğu üniversitenin rektörüne sordum. Rektörün cevabı “ifade özgürlüğü kapsamındadır” dedi. Yani katledilen çocuklar için ‘çok güzel, daim olsun’ demek ifade özgürlüğüymüş! Vahşet, nefret, kin ne zamandır ifade özgürlüğü?” ifadelerini kullandı.

Editör: Selda Manduz