31 Mart yerel seçimlerinde Urfa'da AKP'den Yeniden Refah Partisi'ne (YRP) geçen Karaköprü Belediyesi'nde temmuz ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu bugün yapıldı. Çeşitli gündem maddelerinin görüşüldüğü meclis toplantısında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) grubu, Karaköprü Belediyesi'ne Türkçe ile birlikte Kürtçe ve Arapça dillerinin de yazılı olduğu tabela asılmasını talep etti.

'TARİHİ ZENGİNLİKLERİMİZİ YAŞATABİLMEK İÇİN...'

DEM Partili meclis üyelerinin imzasıyla meclise sunulan önergede "Türkiye'de tarihi zenginliklerimizi yaşatabilmek için ve kayıp olan tarihi ve Şanlıurfa şehrimizin diller şehri olmasından dolayı bu diller için tarihi Karaköprü ilçemizde bu zenginliği katmak için Karaköprü ilçemizin birden fazla dil ile hitap edilmesini arz ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

Erdoğan, AYM üyeliğine Metin Kıratlı atadı Erdoğan, AYM üyeliğine Metin Kıratlı atadı

KÜRTÇE VE ARAPÇA İSİMLER REDDEDİLDİ

Önergede Karaköprü ilçesinin Türkçe ismine karşılık Kürtçe "Pirra Reş", Arapça dilinde ise "Esvet Cısır" ismi önerildi. Mecliste oylamaya sunulan önerge, AKP ve YRP'li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

'BÖLGEDE YAŞAYAN İNSANLARIN DİLİ'

Artı Gerçek'ten Ali Güzele konuşan DEM Parti Karaköprü Belediyesi Meclis Grup Eşsözcüsü Ahmet Doğantürk, "Tabelada Türkçe zaten yazıyor. Biz de dillerin yaşatılması amacıyla buna ek olarak Arapça ve Kürtçe'nin de bu bölgede yaşayan insanların dili olduğunu söyleyerek tabelaya bu dillerin de eklenmesini talep ettik. Tabi bu önerimiz AKP ve Yeniden Refah Partili arkadaşlar tarafından reddedildi" dedi.

'ÖNÜMÜZDEKİ AY TEKRAR MECLİSE SUNACAĞIZ'

Kürtçe ve Arapça dil taleplerini önümüzdeki ay yeniden meclise önereceklerini söyleyen Doğantürk, "Önergenin reddedilmesi aslında buradaki politikacıların kişisel kaygılarından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Diğer partilerdeki arkadaşlarla özelde görüştük ve aslında karşı olmadıklarını söylediler. Sanırım başkanın etkisinde kalarak reddetmişler. Önümüzdeki ay tekrar önergeyi meclise sunacağız" diye konuştu.

Editör: Selda Manduz