Urfa'da Hak İş'e bağlı Öz İplik Sen'den istifa ederek BİRTEK-SEN'e geçen Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı başlattığı direniş dördüncü gününde sürüyor.

İşçiler, servisler olmadığı için bugün fabrika önüne yürüyerek ya da sendikanın servis aracıyla ulaştı. Bir işçinin babası minibüsüyle servis yaptı.

Benzini bittiği için araçları yolda kalan bazı işçiler ise aracı iterek fabrika önüne geldi.

İŞÇİLERE YENİDEN MÜDAHALE HAZIRLIĞI

BİRTEK-SEN Valiliğin yasak kararı nedeniyle jandarmanın işçilere müdahale etmeye hazırlandığını belirterek, kamuoyuna dayanışma çağrısı yaptı.

TÜRKMEN: AYRILMIYORUZ, BURADAYIZ

Sosyal medya hesabından bir video yayınlayan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, "Özak patronunun talimatıyla yasak kararı veren Urfa valisinin kararı gereği bir kez daha müdahale etmeye hazırlanıyorlar. Buradan ayrılmazsanız zor kullanacağız diyorlar. Ayrılmıyoruz. Burdayız. Direne direne kazanacağız. Özak işçisini yalnız bırakmayın" dedi.

İşçi konfederasyonlarından ortak bildiri: Asgari ücrete zam, vergide adalet ve eşit gelir dağılımı çağrısı İşçi konfederasyonlarından ortak bildiri: Asgari ücrete zam, vergide adalet ve eşit gelir dağılımı çağrısı

KARACA: BURADA APAÇIK SUÇ İŞLENİYOR

İşçilerin direnişine destek veren EMEP Antep Milletvekili Sevda Karaca, "Valilik emriyle jandarma müdahalesi yapılacağı, işçilere TOMA ile müdahale edileceği bildirildi. Burada apaçık suç işleniyor. İşçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkı, mülki amir emriyle engelleniyor. Herkesi işçilere destek olmaya çağırıyoruz" dedi.

OLMUŞTU?

Urfa Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil'de 450 işçi Hak-İş'e bağlı Öz İplik İş Sendikasından istifa ederek BİRTEK SEN'e üye oldu. Sendika değişikliğinin ardından baskı ve mobbinge maruz bırakılan işçiler, 27 Kasım pazartesi günü bir kadın işçinin işten çıkarılmasının ardından iş bıraktı. İşveren, jandarmayı çağırarak işçileri fabrikadan çıkarmak istedi ancak işçiler kabul etmedi.

ÖNCE YASAK SONRA MÜDAHALE

Urfa Valiliği, dün kentte dört günlük eylem ve etkinlik yasağı getirdi. Yasağın ardından jandarma işçilere müdahale etti. BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sendikanın bölge temsilcisi Çayan Dursun ve örgütlenme uzmanı Mazlum Ayçiçek jandarma tarafından gözaltına alındı. İşçiler, akşam saatlerinde sendika yöneticileri serbest bırakılana kadar eylemlerini sürdürdü

KADIN İŞÇİLERE 'ÖZEL HAYATINIZI İFŞA EDERİZ' TEHDİDİ

Artı Gerçek'e konuşan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, "Sendika değiştirdikleri için son iki, üç haftadır işçileri tek tek sorgu odalarına çekip baskı yapıyorlar. Özellikle kadın işçileri sendika odasına çekip insan kaynakları, müdür ve sendika temsilcileri baskı yapıyor. Ailelerini arıyorlar, tehdit ediyorlar. Kadın işçileri, 'Özel hayatlarınızı ifşa ederiz' diye tehdit ediyorlar" demişti.

Editör: Selda Manduz