Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı ekim 2023 için 12 bin 928 lira oldu.

Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır.

Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 44 bin 718 lira olarak gerçekleşti.

BİSAM tarafından yapılan araştırmaya göre yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 3 bin 538 lira oldu.

Bu değer yetişkin bir kadın için 3 bin 387, 15-18 yaş bir genç için 3 bin 639, 4-6 yaş arası bir çocuk için 2 bin 365 lira olarak hesaplandı.

Erdoğan kararını verdi: En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Erdoğan kararını verdi: En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 12 bin 928 lira olarak tespit edildi.

Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutar iken eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 44 bin 718 liraya ulaştı.

Editör: Selda Manduz