Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ağrı eski milletvekili Halil Aksoy’un (77) dün sabah saatlerinde gözaltına alındıktan sonra tutuklandığı ortaya çıktı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Aksoy’un tutuklanmasını sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda duyurdu.

Bakırhan paylaşımında “Önceki dönem Ağrı milletvekilimiz Halil Aksoy, dün sabah kesinleşmiş cezası nedeniyle tutuklanarak, Metris Cezaevi’ne gönderildi. Çeteler ve katilleri hukuku bükerek kollayanlar, siyasetçilere ve muhaliflere ise düşman hukukuyla yaklaşmaktadır. Bu adaletsiz ve çürümüş düzeni değiştireceğimize söz veriyoruz. 77 yaşında ve ağır sağlık sorunları olan Aksoy, cezası ertelenerek bir an önce tahliye edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’den '15 Temmuz' açıklaması: Seri operasyonlar başlamalı Bahçeli’den '15 Temmuz' açıklaması: Seri operasyonlar başlamalı

Aksoy’un “örgüt üyeliği“ iddiasıyla yargılandığı bir davada mahkemenin hakkında açıkladığı 8 yıl 9 aylık hapis cezasının kesinleşmesi üzerine tutuklandığı ve Metris R Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Kaynak: Haber Erciş

Editör: Selda Manduz