Akdeniz Belediye Meclisinde, belediyenin yaptırdığı kadın konukevinin, bütçe yetersizliği gerekçesiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devredilmesi tartışmaya neden oldu.

Belediye kaynaklarıyla yaptırılan kadın konuk evinin, 25 yıllığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devredilmesi teklifi üzerine söz alan HEDEP’li meclis üyesi Ali Tanrıverdi, "Yasalar, nüfusu 100 bini aşan belediyelerin kadın ve çocuk konuk evi açmasını zorunlu kılar. Bu tesisi belediye işletmek zorunda olduğu için tahsis yasal değil" dedi.

MHP'Lİ ÜYEDE HEDEP GRUBUNA: SİZ DEVLETE KARŞI GELMEYE ALIŞMIŞSINIZ

MHP’li meclis üyesi Tufan Nenni de "Orada kadınların ve çocukların rehabilite edilmesi hedefleniyor. Siz belediye olarak kadınların yemeğini, güvenliğini sağlayabilecek misiniz? Yarın bir gün kadının eşi silahla giderse onu önleyebilecek misiniz? Ha devlet yapmış ha belediye yapmış. Devletin bunu yapmasında sakınca yoktur. Siz devletle karşı karşıya gelmeye alışmışsınız” diyerek HEDEP grubunu hedef aldı.

'YERELLEŞMEYE DEĞİL MERKEZİLEŞMEYE GİDİYOR'

EMEP’li meclis üyesi Halil Kara ise “Yenişehir Belediyesi bugüne kadar iki kadın konukevi yapmış. Bunları başka kurumlara devrettiği için şu an Yenişehir Belediyesinin kadın konukevi yok diye görünüyor. Biz de elimizdekini devredersek yasal olarak belediyenin kadın konukevi olmayacak. Bu devirlerle yerelleşmenin tam tersine bir merkezileşmeye doğru gidiyor" diyerek tahsise karşı çıktı.

Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!' Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!'

'KADIN VE AİLE MÜDÜRÜ NEDEN ERKEK?'

HEDEP’li üye Bedriye Kuş da "HDP döneminde Akdeniz Belediyesinin kadın konukevi vardı. Ancak kayyım döneminde teşhir edildi ve kapatıldı. 4.5 yıl sonunda bir kadın konukevi yapıldı. Elinize sağlık. Ancak bunu neden bakanlığa devrediyoruz? Bunun belediye bünyesinde kalması gerekir. Bakanlığın zaten bütçesi var. Bakanlık bu bütçeden belediyeye katkı sunsun. İştar Kadın Danışma Merkezi vardı. Orayı Kadın Aile Müdürlüğü yaptınız. Yetmedi bir de oraya erkek müdür atadınız. Bunu eleştirdik ama kararınızdan vazgeçmediniz. Kadınların rahatlıkla ulaşabileceği alan ancak belediyeler olur" dedi.

'BELEDİYE KADIN KONUK EVİNİN BÜTÇESİNİ SAĞLAYAMAYACAK KADAR ACİZ Mİ?'

HEDEP’li üye Nuriye Arslan da "Bu kuruma mutlaka bir kadın müdür olması gerektiğini söyledik. Çünkü şiddetten kaçan kadın orada hemcinsini görmek isteyecektir. Oranın için boşalttınız şimdi de bakanlığa devretmeye çalışıyorsunuz” diye konuştu. Bir diğer HEDEP’li üye Özgür Çağlar ise “Bu belediye kadın konuk evinin bütçesini sağlayamayacak kadar aciz mi? Seçimlere üç ay kala böyle kritik bir kararı niye alıyoruz? Millet bahçesinin personel gideri karşılanıyorsa buranın da personel gideri karşılanır. Ayrıca neden bürokrasiyi artırıyoruz?" diye sordu.

'BELEDİYE SORUMLULUKTAN KAÇIYOR'

HEDEP’li üye Salih Akbaş, kadın konuk evinin bakanlığa tahsisinin yasal olmadığını, mağdur kadınların önündeki bürokrasiyi artıracağını kaydetti. CHP’li Mahmut Dönmez de “Akdeniz Belediyesinin 1.5 milyara yakın bütçesi var. Biz bu bütçe içinde kadın konukevi personeline maaş ödeyemeyecek durumda mıyız? Belediye burada sorumluluktan kaçıyor gibi” diyerek teklife karşı çıktı.

AKP’Lİ BAŞKAN: BAZI MİLLETVEKİLLERİNİZ SAPKIN GÖRÜŞLERİ SAVUNUYOR

Artı Gerçek’ten Abidin Yağmur’un haberine göre, Meclis üyelerinin teklife karşı çıkmasına öfkelenen AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise "Bakın aile dediğiniz şey kadın ve erkekten oluşuyor. Bazı partilerin, bazı milletvekillerinin böyle bir düşüncesi bile yok. Siz bunları mı savunuyorsunuz? Bana bir söyleyin, özellikle buradan Anadolu topraklarında yaşayan Alevisinin de Sünnisinin de Kürdünün de Türkünün de Arabının da bu örf ve adetin dışında başka bir adeti var mı bana söyler misiniz? Aile neyden oluşuyor? Soruyorum hepinize tek tek. İki erkekten mi? İki kadından mı? Bir kadın bir erkekten mi oluşuyor? Bir cevap verin bana. Ama içinizde bazı milletvekilleriniz sapkın, sapık görüşleri savunuyor. Çok rahat konuşuyorum, bazı vekilleriniz sapkın ve sapık fikirleri savunuyor. Dava açabilirler, ben isim vermiyorum. Anadolu topraklarında burada Alevi kardeşlerimiz yaşıyor, burada Kürtler var Araplar var Hristiyanlar var. Hangi mezhepte hangi dinde bir aile iki erkekten, iki kadından oluşur” diye konuştu.

'13 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUKLARINI PEŞKEŞ ÇEKTİNİZ'

AKP’li başkan 'sapık, sapkın' gibi ifadelerle HEDEP’li üyeleri hedef alırken MHP’li üye Tufan Nenni’nin "13 yaşında kız çocuklarını peşkeş çektiniz" demesi salonu daha da gerdi.

'AİLE MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR ERKEĞİN OLMASI KADAR DOĞAL BİR ŞEY YOK'

AKP’li Gültak, "Niye işinize gelmedi, zorunuza mı gitti kardeşim. Bir taneniz söyleyin. Deyin ki aile iki erkekten oluşur, iki kadından oluşur diyeniniz var mı? Kim iki erkekten bir aile, iki kadından bir aile oluşur diyorsa bu sapıktır. Şimdi ben bunu niye söyledim? Bakın bizim Kadın ve Aile Müdürlüğümüz var. Kadın Müdürlüğümüz yok. Dolayısıyla Kadın ve Aile Müdürlüğü’nün adı üzerinde Aile Müdürlüğü. Aile ise bir erkek ve bir kadından oluşur. Dolayısıyla Aile Müdürlüğü’nde bir erkeğin olması kadar doğal bir şey yok. Ama sizin kafanızın arkasında başka bir şey var” ifadelerini kullandı.

AKP VE MHP OYLARIYLA BAKANLIĞA DEVREDİLDİ

Akdeniz Belediyesinin yaptırdığı kadın konuk evinin, kadın ve çocuk rehabilitasyon merkezi olmak kaydıyla 25 yıllığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına verilmesi teklifi AKP ve MHP grubunun oylarıyla kabul edildi.

Editör: Selda Manduz