Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

FETÖ soruşturmalarında el konulmuştu |  TMSF'ye devredilen 643 şirket eski sahiplerine iade edildi FETÖ soruşturmalarında el konulmuştu |  TMSF'ye devredilen 643 şirket eski sahiplerine iade edildi

AİHM'in Osman Kavala kararıyla ilgili soruya da yanıt veren Tunç, şunları söyledi:

"Yargımız vermiş olduğu bir karar söz konusu ve bu karar Yargıtay tarafından da onaylandı. Başından beri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tavrı da belli… Orada nasıl bir siyasi süreç işlediğini de hep beraber görüyoruz. Avrupa konuyu maalesef yargı dışında tartışıyor. Dosyadaki deliller, işlenen suç, Gezi olaylarının 10 yıl öncesini hatırlarsak bir şiddet olayı olduğunu o gün hep beraber yaşamıştık. Dolasıyla bir kalkışma hareketi söz konusuydu. Bu da Türk yargısı tarafından delilleriyle tespit edildi. Oradaki Bakanlar Komitesi’ndeki görüşmeler devam ediyor. Biz de Adalet Bakanlığı olarak Bakanlar Komitesi'nde görüşlerimizi ifade ediyoruz. Burada Türkiye'nin haklılığını Türk yargısının bağımsız ve tarafsız Türk yargısının vermiş karara saygı duyulmasını, bu konuyu siyasallaştırılmaması gerektiğini hep ifade ediyoruz."

KURYEYE ÇARPAN SOMALİ CUMHURBAŞKANI'NIN OĞLU

İstanbul'da 38 yaşındaki kurye Yunus Emre Göçer'e çarparak ölümüne neden olan ve serbest bırakılan Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud hakkında yurt dışı çıkış yasağı verildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da olaya ilişkin olarak, "Son çıkan görüntülere baktığımızda. Vatandaşımız motosikletle giderken arkadan vurma söz konusu. Orada bunu değerlendirecek olan Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Orada bir suç varsa bunun karşılığı olacaktır. Kim suç işlediyse kanun karşısında eşittir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Duvar

Editör: Selda Manduz