CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Meclis’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tutuklu milletvekilleri, kayyım politikaları ve anadilde eğitim konusunda iktidarı eleştiren Alp, “‘2023 yılında partilerin kapatılması uygulamasını tamamen kaldıracağız’ demiştiniz. Hala parti kapatma davaları derdest. ‘Siyasete katılmanın önündeki engelleri kaldıracağız 2023 yılında’ demiştiniz. Kayyumlar yoluyla siz kendiniz en büyük engel hâline geldiniz 2023 yılında.  ‘Dokunulmazlık meselesini yeniden düzenleyeceğiz’ demiştiniz. Her gün yağmur gibi fezlekeler geliyor; cezaevleri eski, yeni milletvekilleriyle dolu. Siz ‘Ana dilde kamu hizmetlerine erişim olacak 2023 yılında’ dediniz. Şimdi tek kelimeyle ana dilde konuşulmaya tahammül edemiyorsunuz, hâlâ bilinmeyen bir dil uygulaması devam ediyor” dedi.

CHP'li Nazlıaka: Kadınlar için soyadı düzenlemesi 9. Yargı Paketi'nden çıkarıldı CHP'li Nazlıaka: Kadınlar için soyadı düzenlemesi 9. Yargı Paketi'nden çıkarıldı

 “İSTANBUL KARA PARA CENNETİ OLDU”

Ekonomide gelinen noktayı hatırlatan Alp, “Sizin ekonomik hedefleriniz vardı 2023 yılı için, sözde gayrisafi yurt içi hasıla 2 trilyon dolar olacaktı, bugün 1,1 trilyon dolar; kişi başına düşen millî gelir 25 bin dolar olacaktı 2023 yılında, bugün 10 bin dolardan bahsediyoruz; ‘500 milyar dolar ihracat’ dediniz, 242 milyar dolar ihracatta kaldık; ‘2023'e geldiğimizde enflasyon tek haneli olacak’ dediniz, bugün yüzde 100'ün üstünde bir enflasyon var; ‘İstanbul dünyanın en önemli finans merkezi olacak 2023 yılında’ dediniz, İstanbul dünyanın en önemli kara para cenneti oldu, ülkemiz de gri listeye girdi” dedi.

“SİYASETE KATILMANIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ DEMİŞTİNİZ, KAYYUMLAR YOLUYLA SİZ KENDİNİZ EN BÜYÜK ENGEL HALİNE GELDİNİZ”

Politik Kars'ın haberine göre, CHP’li Alp, siyasi ve yargı alanlarında yaşanan sorunlara da dikkat çekerek şunları söyledi:

“Sizin siyasi hedefleriniz vardı 2023 yılı için. Sözde ‘2023 yılında demokrasi ve hukuk ilkelerini tam işler hâle getireceğiz’ demiştiniz. Bugün ‘Hukuk çetelere teslim oldu’ diyor İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı. ‘2023 yılında partilerin kapatılması uygulamasını tamamen kaldıracağız’ demiştiniz. Hala parti kapatma davaları derdest. ‘Siyasete katılmanın önündeki engelleri kaldıracağız 2023 yılında’ demiştiniz. Kayyumlar yoluyla siz kendiniz en büyük engel hâline geldiniz 2023 yılında.  ‘Dokunulmazlık meselesini yeniden düzenleyeceğiz’ demiştiniz. E, her gün yağmur gibi fezlekeler geliyor; cezaevleri eski, yeni milletvekilleriyle dolu. Siz ‘Ana dilde kamu hizmetlerine erişim olacak 2023 yılında’ dediniz. Şimdi tek kelimeyle ana dilde konuşulmaya tahammül edemiyorsunuz, hâlâ bilinmeyen bir dil uygulaması devam ediyor.

Sizin 2023 yılında yargıda ve hukukta hedefleriniz vardı. Bu dönem içerisinde görev yapmış iki Sayın Bakan, Adalet Bakanı burada oturuyor; biri Grup Başkan Vekili, biri Meclis Başkan Vekili. Sizin 2023 yargı hedefiniz neydi? ‘Yargıyı hızlandıracağız’ demiştiniz. Tebrik ediyorum, tutturdunuz, hem de tam zamanında tutturdunuz, tam 2023'te tutturdunuz. Jet tahliyeler dönemi var; parayı bastırana jet tahliye. 125 kilo eroin yakalatanı İstanbul'da 3 ayda tahliye ediyorsunuz, yargıyı da hızlandırdınız.

 “JET UÇAK NERDE?”

AK Parti’nin teknolojideki 2023 hedeflerine değinen Alp, “Sizin teknolojik hedefleriniz vardı, 2023 yılında teknolojik hedefleriniz. ‘2023'te jet uçak üretilecek’ dediniz. Nerede uçak? 2 tane pırpırlı yangın söndürecek uçağı bile yok, Rusya'dan kiralamak zorunda kalıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Alp sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siz ‘2023 yılında savaş uçağı üreteceğiz’ demediniz mi 2013 yılında? Nerede? Parasını verdiğiniz uçağı dahi Türkiye’ye getiremiyorsunuz. Sizin çevre hedefleriniz vardı, ‘2023 yılında orman varlığı Türkiye yüz ölçümünün yüzde 30'u olacak’ dediniz, siz bugün ormanları madenlere peşkeş çekiyorsunuz. Sadece Sarıkamış'ta 120 bin metreküp orman kesiminin hedefini vermişsiniz.”

“GAP'IN YANINDAKİ TARLALAR BİLE ELEKTRİK YOK DİYE SULANMIYOR”

CHP’li İnan Akgün Alp, Sizin altyapı hedefleriniz vardı 2023 yılı için, bak, ‘2023'te tüm sulanabilir tarım arazilerini sulayacağız’ demişsiniz, ya, ben iki gün önce Urfa'daydım, GAP'ın yanındaki tarlalar elektrik yok diye sulanmıyor” diye konuşarak ulaştırma alanına dikkat çekti: “Siz 2023'te ne yapacağız dediniz, biliyor musunuz? ‘Yeni liman projeleriyle transit ülke hâline geleceğiz’ dediniz, siz transit ülke hâline getirdiniz ülkeyi, limanlarla getirdiniz, Kolombiya'dan kalkan uyuşturucu gemileri bizim limanlarımıza geliyor, buraya gelen uyuşturucu Ortadoğu'ya gidiyor, siz limanlar üzerinden Türkiye'yi uyuşturucuda transit ülke haline getirdiniz”

“CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILINDA YARKAYA KÖYÜNDE YOL YOK, OKUL YOK, TAŞIMALI EĞİTİM YOK”

AK Parti’nin “2023'te yerleşim merkezlerinin hepsine çevre yolu yapacağız” sözünü de hatırlatan CHP’li Alp, “Ya, siz köy yollarını yapamıyorsunuz.  Sarıkamış'ın Yarkaya köyü var, o Sarıkamış ki 90 bin şehit yatıyor, bir elinde süngü, bir elinde bayrak ayakta donarak şehit oldu Sarıkamış'ta. O Yarkaya köyünde 100'üncü yılda okul yok, yol yok, o yol olmadığı için taşımalı eğitim de yok. Selam olsun Sarıkamış’a, yazıklar olsun size” diye konuştu.

Editör: Selda Manduz