Cumartesi Anneleri 1000'inci kez adalet arıyor Cumartesi Anneleri 1000'inci kez adalet arıyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve insan hakları savunucuları, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle bir kez daha Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapmak ve karanfillerini bırakmak için buluştu.

Basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin okudu.

Artı Gerçek’ten Ezgi Yıldız’ın haberine göre, Keskin, “31 yıl önce gözaltında kaybedilen Cemal Akar’ı unutmadık” diyerek Akar’ın öyküsünü anlattı.

GÖRGÜ TANIKLARI: YEŞİL KOD ADLI MAHMUT YILDIRIM DA KAÇIRANLAR İÇİNDEYDİ

983’üncü hafta buluşmasında 31 yıl önce gözaltında kaybedilen Akar’ın dosyasının cezasızlık zincirinin bir parçası haline geldiğini söyleyen Eren Keskin’in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“30 yaşındaki Cemal Akar Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖZDEP) Erzincan İl Sekreteri ve aynı zamanda İnsan Hakları Derneği üyesiydi. 25 Ocak 1993 tarihinde, çalıştığı işyerinin servis aracından inerken, görgü tanıklarının ifadelerine göre, davranışlarından istihbarat görevlileri olduğu anlaşılan kişilerce sivil plakalı bir araçla kaçırıldı. Kaçırılma olayının ardından, MİT ve JİTEM adına çalışan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da kaçıranlar arasında olduğu belirlendi.

‘EMNİYET VE JANDARMA: AKAR, GÖZALTINA ALINMADI’

Daha önce de defalarca gözaltına alınıp işkence gören Cemal’in ailesi, Erzincan ve Tunceli Emniyet Müdürlüklerine başvurarak oğullarının nerede tutulduğunu sordu. Ancak her seferinde kendilerine Cemal’in gözaltına alınmadığı cevabı verildi. İnsan Hakları Derneği hükümet nezdinde girişimlerde bulundu. Ancak devlet otoriteleri, Cemal Akar’ın yaşam hakkını korumak ve gözaltında kaybedilmesini önlemek için etkin bir çaba göstermedi.

'AKAR’IN BEDENİ AĞIR İŞKENCE GÖRMÜŞ HALDE BULUNDU’

Kaçırılmasından bir ay sonra, 23 Şubat 1993 tarihinde, Cemal Akar’ın ağır işkence görmüş ve başından kurşunlanmış haldeki cenazesi, Erzincan-Dersim yolunda Nazımiye’ye bağlı Doğançık Köyü yakınlarında bulundu. Erzincan'dan kaçırılan Akar, 130 kilometrelik karayolu üzerindeki dört güvenlik kontrol noktasından geçirilerek buraya getirilmişti. Normal koşullarda bu kontrol noktalarını rahatça geçmek imkansızdı ve bu durum, araçta resmi kimliği bulunan kişilerin olduğu iddiasını desteklemekteydi.

OLAYDAN DÖRT AY SONRA ÖZGÜR GÜNDEM’DE AKAR’A DAİR BİR HABER

Olaydan dört ay sonra, 24 Haziran 1993 tarihli Özgür Gündem Gazetesinde yayınlanan bir haberde, Nevşehir Cezaevinde tutuklu bulunan E.H. isimli kişi, Erzincan Emniyet Müdürlüğünde Cemal Akar’la yüzleştirildiğini, buradaki sorgulamanın ardından birlikte Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüklerini, birkaç gün orada kaldıktan sonra araziye çıkarıldıklarını ve arazi dönüşünde sadece kendisinin araca bindirildiğini ve Cemal Akar'ı o andan itibaren bir daha görmediğini ifade etti.

‘VALİLİK TEKZİP YAYINLATTI’

Bu haberin yayımlanmasından yaklaşık beş ay sonra, Tunceli Valiliği, iddiaları araştırmak yerine aynı gazetede, söz konusu iddiaları yalanlayan bir tekzip yayınlattı.”

İHD, YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Akar’ın öldürülmesinin 31’inci yılında İHD ve kayıp yakınları yetkilileri göreve çağırdı. Etkin soruşturma vurgusu yapan Keskin, “Kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Editör: Selda Manduz