Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, TİP Hatay Milletvekili seçilen Gezi Parkı davası tutuklusu Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını destekleyen bir açıklama yaptı.

SHP Başkanı Burak Çelik: Bizim DEM Parti ile bir politikamız olamaz SHP Başkanı Burak Çelik: Bizim DEM Parti ile bir politikamız olamaz

Yargıtay’ın AYM ihlal kararına uymama kararının "doğru" olduğunu savunan Uçum bir de turnusol benzetmesi yaptı.

Yargıtay kararı için "bir turnusoldur" diyen Uçum'un, "kim Milli Yargıdan yana kim değil belli olur" sözleri dikkat çekti.

AYM'nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı vermesini MHP'li Feti Yıldız ile aynı sözlerle eleştiren Uçum, "Ne yazık ki AYM’nin bu konuda verdiği kararlar tam bir yargısal aktivizm örneğidir" dedi.

Uçum, Anayasa Mahkemesi'nin mahkumiyeti olan milletvekillerinin dokunulmazlığına ilişkin verdiği kararlarda "ısrarla Anayasa’yı tanımadığını" savundu.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da Anayasa Mahkemesi'nin Atalay hakkındaki ihlal kararını "yargısal aktivizm" sözleriyle hedef almıştı.

Editör: Selda Manduz