Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüleri Nuray Özdoğan ve Öztürk Türkdoğan, 2015 yılından bu yana partililerine yönelik saldırı ve hak ihlallerine dair hazırlanan raporu açıkladı.

Parti binasında yapılan açıklamada, hazırlanan raporu Türkdoğan okudu. 

Türkdoğan, partilerine yönelik saldırılara dair  raporda belirttiklerinden daha fazla ihlal olduğuna işaret ederek, "Ama bütün bunlara rağmen partimizin barış, özgürlük mücadelesi, eşitlik ve demokrasi mücadelesi ısrarla ve kararlı bir şekilde devam ediyor” dedi.

Türkdoğan, 2015 yılından bu yana partilerine yönelik operasyonlarda en az 22 bin 818 partilinin gözaltına alındığını, içlerinde eş genel başkanların da olduğu en az 4 bin 334 kişinin tutuklandığını aktardı.

Türkdoğan, “Ocak 2015-10 Aralık 2023 tarihleri arasında 104 il eş başkanımız, 201 ilçe eşbaşkanımız ve bir belde eşbaşkanımız tutuklanmıştır. Bunlar oldukça yüksek sayılar. 2015 yılında bu yana partimiz eş genel başkanlarıyla 24 milletvekilimiz ve 30 MYK üyemiz tutuklanmıştır” dedi.

'27 BELEDİYE EŞBAŞKANI HAPİSTE'

Türkdoğan, 7 milletvekillerinin ve 14 MYK üyelerinin hala tutuklu olduğunu, 15 milletvekillerinin vekilliğinin düşürüldüğünü söyledi.

Türkdoğan, “Sürekli halk iradesinden bahsedenler, Kürtlerin ve dostlarının iradesi söz konusu olduğunda bunu tanımıyorlar. 30 Mart 2014 tarihinde seçilen 93 belediye başkanımız tutuklanmış, 95 belediyemize kayyım atanmıştır. 10 Aralık 2023 tarihi itibariyle DBP’ye mensup 27 belediye eşbaşkanı halen hapistedir. 2016’dan bu tarafa halen hapiste olan belediye eşbaşkanı arkadaşlarımız var. 31 Mart 2019’da gerçekleşen yerel seçimlerde ise özellikle Kürdistan’da halkın iradesini yok sayan AKP tarafından kayyım operasyonu yeniden devreye konuldu. 19 Ağustos 2019’da bu operasyonlar yeniden başladı bu süre içerisinde 43 eşbaşkan tutuklandı, 48 belediyeye kayyım atandı. Hali hazırda 17 belediye eşbaşkanımız tutuklu bulunmaktadır” bilgilerini paylaştı.

Türkdoğan, şöyle devam etti:

"Şu anda 44 belediye eşbaşkanımızın rehineliği devam etmektedir. Bu yıla ilişkin bir rakam söyleyeyim; sadece 2023 ilk 11 ayında 72’si çocuk 60 il ve ilçe yöneticimizin aralarında bulunduğu 2 bin 906 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 4’ü çocuk, 319 kişi tutuklandı. En son İzmir’de eşbaşkanlarımız tutuklanmıştı. Partimize yönelik fiziki saldırılar korkunç boyutta.

'336 FİZİKİ SALDIRI GERÇEKLEŞTİ'

2015-2023 yılları arasında partimize tespit edebildiğimiz kadarıyla toplam 336 fiziki saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarda parti üyemiz iki kişi yaşamını yitirmiş ve HDP’li 76 kişi yaralanmıştır. Ayrıca partimize yönelik bombalı saldırılarda gerçekleşmiştir. Bu saldırılarda 142 kişi yaşamını yitirmiş, bine yakın arkadaşımız yaralanmıştır. Raporumuzda yıl yıl çeşitli ihlal tespitleri var. Ama 2015 yılı itibariyle hafızalardan silinmeyecek olanlar çözüm sürecinin sona ermesi 24 Temmuz 2015 itibariyle yeni bir çatışma ve savaş süreci başlamış ki bu halen kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

16 Ağustos 2015 tarihi sokağa çıkma yasaklarının başladığı tarihtir. Sokağa çıkma yasakları şu anda valilere tanınan 15 günlük yasaklama kararlarıyla halen devam etmektedir. 2015 yılındaki bombalı saldırılar ki Ankara Gar Katliamı hafızamızdan hiçbir zaman silinmeyecektir, Suruç Katliamı hafızamızdan silinmeyecektir.

Davutoğlu'ndan Suriye çıkışı: Siyasetçi insandır, hata yapabilir Davutoğlu'ndan Suriye çıkışı: Siyasetçi insandır, hata yapabilir

'HATUN TUĞLUK'UN CENAZESİNE YAPILAN NEFRET SALDIRISI'

2016 aynı zamanda Eş Genel Başkanlarımız Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın vekil arkadaşlarımızın, belediye eş başkanlarımızın, siyasi operasyonla gözaltına alınıp tutuklandığı yıl. 2016’daki sivillere yönelik saldırılar da devam etmiştir. Partimize yönelik saldırılara da devam etmiştir. 2017 yılında hafızalarda silinmeyen bir olay yaşandı. Sevgili Aysel Tuğluk'un annesi merhum Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan ırkçı nefret saldırısıdır. Kürt halkının hafızasından hiçbir zaman silinmeyecektir. Bunu yapanlar utanmalıdır."

Türkdoğan, "2021 yılı, partimize yönelik kapatma davasının açıldığı bir yıl oldu. Çok paralel değil mi? Bir yandan kumpas davası bir yandan kapatma davası açılıyor. Yasama, yürütme, yargı adeta birlik ilkesine uygun bir şekilde hareket ediyor. Bu yeni anayasanın zaten esprisi de olur. Kuvvetler ayrılığı değil, kuvvetler birliği ilkesidir” diye konuştu. 

Türkdoğan, deprem bölgesinde yaşananlara işaret ederek, "Nasıl kardeş aile kampanyamıza müdahale edildiyse deprem yardımlarına da müdahale edildi. Bu ülke Maraş depremlerini yaşadı, 50 binden fazla insanımızı kaybettik. Sosyal yardımları devlet yapması gerekirken dayanışma kampanyalarımıza müdahale edildi, çadırlarımız söküldü" dedi.

'KAYYIMDAN VAZGEÇİLMELİ'

“Bu iktidar Kürt sorununda yeni bir barış sürecine girmeden demokratikleşemez ve bu baskı politikasından kurtulamaz. Bu ülke kayyımlardan vazgeçmelidir" diyen Türkdoğan, şöyle devam etti:

"Halkın iradesi esastır. Kürt halkının iradesine saygı göstereceksiniz ve bir daha asla kayyım uygulamalarına başvurmayacaksınız. Yargı baskısıyla sürekli bize müdahale ediliyor, bundan vazgeçilmelidir. Seçim kanunlarıyla bu kadar çok oynanmamalı, Türkiye’nin demokratik bir seçim kanuna ve siyasi partiler kanununa ihtiyacı var. Türkiye’nin ifade özgürlüğüne ve hukuk güvenliğine ihtiyacı var. Hukuku belirlilik hakkına ihtiyacı var. Elbette Türkiye’nin bütün bu sorunları demokratik zeminde çözmeye ihtiyacı var."

'YAN YANA DURALIM'

M.A'da yer alan habere göre; Eş Sözcü Nuray Özdoğan ise, “Ne partimizi ne dostlarımızı ne de bizimle beraber hareket edenleri bu baskılarla caydıramazlar" dedi.

Yerel seçimlere demokratik ve eşit koşullarda girmek istediklerini ifade eden Özdoğan, "Açıkladığımız ihlaller sadece partimize yönelik, partimizin yürüttüğü siyasetin bu topraklarda gelişmemesi için yapılan baskılardır" dedi.

Demokratik kesimlere "yan yana durma" çağrısı yapan Özdoğan, "Bu Salı günü geçmiş dönem Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ beyanlarda bulunacak. Aslında savunma değil, siyasi beyanlarda bulunuyorlar. Mahkeme acele ediyor. Bildiğiniz üzere genel seçimler öncesi mütalaa açıklanmıştı. Şimdi de yerel seçim öncesi bir karar açıklama çabası içerisindeler. Bunu yapan mahkeme heyeti değil, mahkeme heyetini bir araç olarak kullanan siyasi iradedir. Biz bunu da görüyoruz. Ama tüm anlatılan tabloda partimizin mücadelesi, halklarımızın mücadelesi hiçbir şekilde kesintiye uğramayacak ve durmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Editör: Selda Manduz