İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceğini açıklarken, DİSK, X hesabından Anayasa Mahkemesi'nin Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasını hak ihlali saydığı kararını yeniden paylaştı. DİSK tarafından yapılan paylaşımda, "Bir elimizde karanfillerimiz, bir elimizde alttaki karar metni... 1 Mayıs'ta Taksim'e"  ifadeleri kullanıldı.

AYM, Taksim’in 1 Mayıs’a kapatılmasını hak ihlali saydı:

"Taksim işçi ve emekçilerin ortak hafızası, kuşaklar boyunca aktarmalı"

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2014 ve 2015 yılında 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılmasının Valilik kararıyla engellenmesini hak ihlali saydı. “Toplantı ve gösteri yürüyüşü” düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmeden Yüksek Mahkeme, başvuruculara 18’er bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Kararında, Taksim'in işçi ve emekçilerin "ortak hafızası" ve "sembolik değeri" olduğuna vurgu yapan AYM, "Kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı'nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için burada bulunma hakkı vardır" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2014 ve 2015 yılları 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının Taksim'de yapılmasını engelleyen Valilik kararlarını AYM’ye taşımıştı. AYM, 2016 yılında yapılan başvuruları gündemine alarak 7 yıl sonra karara bağlamış, karar 15 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

1714379754110 Adsiz

İSİG Meclisi: Nisan ayında en 163 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti İSİG Meclisi: Nisan ayında en 163 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

1714379833791 Adsiz

Editör: Selda Manduz