Dünya'da işçi ve emekçiler sabah saatlerinden itibaren 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü kutlamaya başladı.

Asya başkentlerindeki işçiler, siyasi ve sosyal örgütler 1 Mayıs’ı daha iyi çalışma koşulları ve daha fazla işçi hakkı için düzenlenen mitingler ve yürüyüşlerle kutluyor.

KESK: 1 Mayıs gözaltıları hak ihlallerinin devamıdır KESK: 1 Mayıs gözaltıları hak ihlallerinin devamıdır

GÜNEY KORE

Güney Kore'nin başkenti Seul’de binlerce işçi şarkılarla 1 Mayıs alanında buluştu. Organizatörler, mitinglerinin öncelikli amacının Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol liderliğindeki muhafazakar hükümetin izlediği emek karşıtı politikalara yönelik eleştirilerini dile getirmek olduğunu söyledi.

Kore İşçi Sendikaları Konfederasyonu (KCTU) Lideri Yang Kyung-soo yaptığı konuşmada “Geçen iki yılda işçilerimizin yaşamları umutsuzluğa sürüklendi. Yoon Suk Yeol hükümetini görmezden gelemeyiz. Onları kendimiz için iktidardan indireceğiz”

KCTU Güney Kore genelinde 10’dan fazla yerde benzer 1 Mayıs mitingleri gerçekleştirdi.

KCTU sendikası üyeleri, Yoon’un geçtiğimiz aralık ayında, şirketlerin “işçi sendikalarının grevlerinden kaynaklanan zararlar” için tazminat talep etme haklarını sınırlamayı amaçlayan bir yasa tasarısını veto etmesini kınadı. Ayrıca Yoon hükümetini, kamyoncuların 2022’deki grevlerine agresif yaklaşmakla ve inşaat sektörü çalışanlarına hakaret etmekle suçluyorlar.

2022'de göreve geldiğinden beri Yoon, ekonomik büyüme gerekçesiyle iş kanununda işçilerin aleyhine değişiklikler için bastırdı.

FİLİPİNLER

Filipinlerin başkenti Manila’da yüzlerce işçi ve sol örgüt, gıda ve petrol fiyatlarının yükseldiği bir ortamda ücret artışı ve iş güvencesi talebiyle kavurucu yaz sıcağında bir yürüyüş ve miting düzenledi.

Çevik kuvvet polisi cumhurbaşkanlığı sarayına yaklaşmasını engelledi. Kızıl bayraklar taşıyan ve ellerinde “Ölmek için değil yaşamak için çalışıyoruz” ve “Fiyatları düşürün, maaşları arttırın” yazılı pankartlar taşıyan işçiler sloganlarla yürüdü.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da da sendikalar, siyasi ve sosyal örgütlerin çağrısıyla 1 Mayıs yürüyüşü düzenlendi.

JAPONYA

Japonya’da 10 binden fazla işçi ve emekçi 1 Mayıs için başkent Tokyo’nun merkezindeki Yoyogi parkında toplanarak fiyat artışları karşısında ücret artışı talep etti. Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu Lideri Masako Obata mitingde yaptığı konuşmada, azalan ücretlerin Japonya’daki pek çok işçiyi ağır yaşam koşulları altına soktuğunu ve gelir eşitsizliğini arttırdığını söyleyerek, “Bu 1 Mayıs’ta, haklarını savunan dünyanın dört bir yanındaki işçi kardeşlerimizle birleşiyoruz” dedi.

İNGİLTERE: ÖZGÜR FİLİSTİN

Birleşik Krallık’ta yüzlerce işçi ve emekçi “Özgür Filistin için işçiler”, “Britanya yapımı soykırım” pankartlarıyla başkent Londra’daki Ticaret Bakanlığı önünde ve İsrail’e silah satan İngiliz şirketi BAE Systems’in İskoçya, Galler ve Lancashire’daki silah fabrikaları girişinde 1 Mayıs eylemleri yapıyor.

Grubun sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalarda “Soykırım 208. gününe girerken ve 40 bin Filistinli öldürülmüşken, İngiliz Hükümeti hâlâ İsrail’e silah ambargosu koymayı reddediyor. Bu nedenle İngiliz işçiler, Filistinli sendikaların çağrısına yanıt olarak doğrudan eylem yoluyla ambargo uyguluyor!” denildi.

İngiltere’de 1 Mayıs tatil günü olmadığı için silah fabrikaları da üretime devam ediyor. Filistin için işçiler ise fabrika girişlerini kapatarak 1 Mayıs’ta üretimi engellemeye çalışıyor.

Gruptan yapılan açıklamada ayrıca, “Ticaret Departmanında çalışan memurlar İsrail'e silah ihracatı lisanslarıyla ilgili işlerini derhal durdurmayı talep ederken, sendikaları PCS de üyelerinin Gazze’deki savaş suçlarına katkıda bulunan yasa dışı eylemlerde bulunmaya zorlanmasını engellemek için yasal yollara başvurmayı düşünüyor” denildi.

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz