Dersim’de yapılan görüşmeler sonucunda Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Özgürlük Cephesi (EÖC), Türkiye İşçi Partisi (TİP), DEM Parti ve Partizan 31 Mart yerel seçimleri için ittifak kurduklarını açıkladı.

Evrensel'den Cihan Çelik’e konuşan EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan, "Dersim İttifakı, Dersim Birliği konusunda çabamız oldu. Bugüne kadar çabamızı sürdürdük. Yapılan görüşmeler tartışmalar sonucunda da Dersim'de 6 siyasi yapının içinde olduğu bir ittifakla seçime girme kararı verildi." dedi.

Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan "Dersim İttifakı"na dair Evrensel'e açıklamalarda bulundu.

Daha önce Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) Dersim'de ittifakta birleştiklerini açıkladıklarını hatırlatan Aslan, "Buradaki bütün muradımız Dersim ve emek ve demokrasi güçlerinin birlikteliğini sağlamaktı. Bu konuda sanki DEM Parti dışarda tutuluyormuş gibi kamuoyunda bir hava yaratıldı ama bu gerçeği ifade etmiyordu. Etmedi de. DEM Parti'nin de içinde olduğu diğer güçlerin de içinde olduğu ortak bir birliktelik, Dersim İttifakı, Dersim birliği konusunda çabamız oldu. Bugüne kadar çabamızı sürdürdük. Yapılan görüşmeler tartışmalar sonucunda da Dersim'de 6 siyasi yapının içinde olduğu -ilçeler de dahil olmak üzere- bir ittifakla seçime girme kararı verildi" dedi.

Aslan, önümüzdeki birkaç gün içinde merkezde ve ilçelerde hangi partinin çatısı altında girileceğinin ve adayların kimler olacağının belirleneceğini, bu çalışmanın sonucunu da Dersim'deki il örgütlerinin bir araya gelerek kamuoyuyla paylaşacağını belirtti.

Birkaç gündür sosyal medyada EMEP'e yöneltilen ithamlar hakkında da konuşan Aslan, "Haksız ithamları ve lince varan çeşitli tutumları asla kabul etmediğimizi ayrıca belirtmek isteriz. Partimize dönük haksız ithamların hiçbir gerçekliği yoktur. Partimiz burada çok açık biçimde Dersim'deki yerel yönetimlerin burjuva partilerin eline geçmemesi, oradaki demokrasi güçlerinin ortak yönetimi konusunda özel bir çaba sarf etti. Bu çabası da ne yazık ki farklı bir biçime algılandı. Bu böyle değildi. DEM Parti'yi sürece katmamak gibi bir durumumuz asla olmadı. Gelinen noktada DEM Parti'de bu sürecin içerisinde dahil olmuş oldu." diye belirtti.

DEM Parti'nin kayyıma karşı "Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz" mitingi binlerce kişinin katılımıyla başladı DEM Parti'nin kayyıma karşı "Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz" mitingi binlerce kişinin katılımıyla başladı

Dersim ve ilçelerinde ortak, halkın örgütlülüğüne dayanan bir yönetim oluşturmayı amaçladıklarını belirten Aslan, "Sadece partiler değil, Dersim halkının bir bütün olarak yerel yönetimler sürecine katıldığı, kendi kendisini yönettiği bir yerel yönetim çalışmasının adımları bunlar" dedi.

Editör: Selda Manduz