Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Iştiyye, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına işaret ederek, savaşın ardından Filistinliler arasında siyasi düzenlemelere ilişkin geniş bir fikir birliğine izin vermek için görevden ayrıldığını açıkladı.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlenen hükümetin haftalık toplantısında konuşan Iştiyye Filistin Devlet Başkanı Abbas'a istifasını sunduğunu belirterek, istifa kararını 20 Şubat Salı günü Abbas'a sözlü olarak ilettiğini kaydetti.

Iştiyye, Gazze Şeridi'ndeki gelişmeler bağlamında gelecek dönemde hükümet düzeyinde yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu, Filistin yönetimini siyasi bir nüfuzu olmayan idare ve güvenlik kurumu haline dönüştürme çabalarının olduğunu belirtti.

Iştiyye Filistin Yönetimi'nin "işgale rağmen Filistin topraklarında devleti cisimleştirme çabasını sürdüreceğini" söyledi.

Iştiyye, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir sonraki aşamanın ve zorluklarının, Gazze’deki yeni gerçekliği ve Filistinli birliğine dayanan Filistinli-Filistinli fikir birliğine olan ihtiyacı göz önünde bulunduran hükümet ve siyasetle ilgili yeni düzenlemeler gerektirdiğini görüyorum.”

Iştiyye, Filistin Devlet Başkanı Abbas tarafından 14 Nisan 2019’da Rami Hamdallah’ın yerine Başbakan olarak atanmıştı.

REUTERS: ABD, ABBAS'IN BAZI YETKİLERİNİ DEVRETMESİNİ İSTİYOR

Reuters haber ajansı, Aralık 2023'te ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın ziyaretlerinin ardından, ABD’nin Filistinli yetkililerle kapalı kapılar ardında yaptığı görüşmelerde, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın Filistin Yönetimi üzerindeki kontrol ve idari yetkisinin bir kısmından feragat etmesini istediğini iddia etmişti.

Ajansın üç Filistinli ve bir üst düzey bölgesel yetkiliye dayandırdığı haberine göre, dile getirilen teklifler arasında, Abbas’ın bir yardımcı ataması, başbakana yürütmeyle ilgili daha fazla yetki devretmesi ve yönetimin liderlik kadrosuna ‘yeni isimler’ getirmesi yer almıştı. ABD'li bir kaynak, Abbas’ın Filistin Yönetimi’nde reform konusunda ABD’nin yaptığı bazı tekliflere açık olduğunu söylemişti. Bunlar arasında teknokratik yetki sahibi bir isim ve başbakanlığa yürütme ile ilgili yeni yetkiler verilmesi de vardı.

ABD’li yetkililer, Abbas’a herhangi bir isim önerisinde bulunmadıklarını söylerken, bölgesel yetkili ve diplomatlar, ABD ve İsrail’deki bazılarının, üst düzey Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yetkilisi Hussein al-Sheikh’in olası bir yardımcı ve halef olmasını tercih edeceğini belirtmişti.

Editör: Selda Manduz