Hakkari Belediyesi'ne atanan kayyım yönetimini reddeden DEM Partili belediye meclis üyeleri bir araya geldi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyım atandı. İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış ise, 10 yıldır devam eden bir davada 19 yıl 6 ay ceza verilerek tutuklandı.

Belediye binası etrafındaki abluka devam ederken, DEM Parti'den belediye meclis üyeliğine seçilen isimler bir araya geldi.

Partinin il binasında yapılan toplantıda, kayyım yönetimini reddeden meclis üyeleri bir deklarasyon yayınlayarak, belediye eşbaşkan vekilini seçti. Belediye meclisi, oy birliğiyle Belediye Eşbaşkanı olan Viyan Tekçe’yi belediye başkan vekili olarak belirledi.

‘KARAR SİYASİ SAİKLERLE ALINDI’

Deklarasyonu okuyan DEM Parti Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Vezir Coşkun Parlak, Hakkari halkının seçimlerde her türlü hile ve zorbalığa karşı tavrını net bir şekilde ortaya koyduğunu belirterek, kent halkının her zaman iradesine sahip çıktığını ifade etti.

Her türlü baskı ve zor aygıtını kullanan, bununla da yetinmeyip rüşvet teklif etme ahlaksızlığında bulananlara halkın gereken cevabı 31 Mart’ta verdiğini söyleyen Parlak şöyle konuştu:

“Üstelik bu tavır 31 Mart 2019 tarihinde iktidar tarafından aday gösterilen kayyıma karşı da gösterilmişti. O seçimlerde kayyımdan medet umup aday gösterenler halkın sillesini sandıklarda yemişlerdi. Tüm bu yaşanılanları unutmak ve yeniden aynı yollara başvurmak iktidar ortaklarının yaşadıkları kriz halinin tezahürüdür. Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayla Hakkari Valisi belediyeye kayyım olarak atanmıştır. 5 Haziran’da görülecek mahkemenin kararı beklenmeden böylesi bir kararın verilmiş olması söz konusu kararın siyasi saiklerle alındığının ispatıdır”

‘HUKUK KÜRDE UYGULANMIYOR’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kanun değil hukuk gereğini yaptı” sözlerine tepki gösteren Parlak, “Hukuk Hakkari’de işletilmiyor. Hukuk Hakkari’ye uğramıyor. Hukuk Kürde uygulanmıyor. Denenmiş ve sonuç alınmamış, sonuç alınmadığı gibi tahribatlar ortaya çıkardığı sabit olan kayyım gaspına başvurmak günümüz Türkiye’si açısından büyük sorumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılını ilk yüzyılı gibi antidemokratik uygulamalar ve yöntemlerle donatmak demokratik bir Türkiye umuduna ve inşasına balta vurmaktadır. Halkların talebi bellidir. Demokrasinin hakim olduğu, hukukun üstün olduğu ve halkların kendini yönettiği bir Türkiye’de; Kürdün, Türkün ve diğer tüm etnik kimliklerin ve inançların özgürce bir arada yaşamasıdır” ifadelerini kullandı.

‘MECLİS ÜYELERİ KAYYIMI İSTEMİYOR’

Belediyenin seçilmiş iradesi olan meclis üyelerinin kayyımı kabul etmediğine dikkat çeken Parlak şunları söyledi:

“Bizlerin esas aldığı tek bir yer vardır o da halkımızdır. Halkımızın meclis üyelerimize verdiği irade vekaletine sahip çıkmak en büyük sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluk ve bilinçle bugün Hakkari Belediye Meclis üyelerimizle bir araya gelip Hakkari halkının iradesini korumak için kimi kararlar almış bulunuyoruz. Hukuk normlarının uygulandığı bir Türkiye’de olması gereken durum bugün tutuklama kararının ardından belediye meclisinin kendi içinden bir başkanvekili seçmesidir. Bu nedenle bizler bugün Hakkari Belediyesi Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış’ın görevden uzaklaştırılmasının ardından belediye meclisi olarak gerçekleştirdiğimiz oylama sonucunda eşbaşkanımız Viyan Tekçe’nin belediye başkanvekili olarak seçmiş bulunuyoruz”

Direnmeye ve halkın iradesini korumaya devam edeceklerinin altını çizen Parlak, “On binlerce asker ve polisin arkasına saklanarak o koltukları gasp edenlerin bu halk nezdinde karşılıkları olmadığı gibi tarih boyunca da utançla anılacaklardır. Hakkari halkının iradesi seçimle gelen Mehmet Sıddık Akış ve Viyan Tekçe’dir. Halkın iradesi seçilmiş belediye meclisidir. Bu irade de her daim burada olacak ve halkın hakkını korumaya devam edecek. Mücadelemiz zaferle sonuçlanıncaya kadar direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Bahçeli'den Sinan Ateş davası açıklaması: Sadece avukatlarımız katılacak Bahçeli'den Sinan Ateş davası açıklaması: Sadece avukatlarımız katılacak

‘HALKIMIZIN HİZMETİNDE OLACAĞIZ’

Belediye Eşbaşkanvekili seçilen Viyan Tekçe de, şunları belirtti: “Halkımıza yapılan darbenin 5’inci günündeyiz. Mehmet Sıddık Akış’ın davası tuzak ve kumpas davasıdır. Yasaları tanımayan bu iktidar kararından vazgeçmeli ve belediye eşbaşkanımıza görevi iade edilmelidir. Belediye bizim için sadece bir binadan ibarettir. 5 yıl boyunca halkımızın yanında olacağız ve onlara hizmet edeceğiz. Biz bu konuda halkımıza söz veriyoruz. Gasp edilen bu koltuk kendilerine helal değildir. Çok zor koşullarda seçim çalışmaları yaptık ve büyük bir emek verdik. Vazgeçmeyeceğiz ve burada halkımızın yanındayız.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz