Mustafa Destici kızıyla ilgili soruya çileden çıktı: 'Kasıtlı bir yayın yapıyorsunuz' Mustafa Destici kızıyla ilgili soruya çileden çıktı: 'Kasıtlı bir yayın yapıyorsunuz'

Hamas’ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan, Filistinli direniş örgütleri ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar 46. gününde de devam ederken, Hamas lideri İsmail Heniyye İsrail ile ateşkes anlaşmasına 'ulaşmaya yakın' olduklarını açıkladı.

Açıklamada, arabuluculuk yapan Katar'a cevaplarını ilettikleri belirtildi.

Hamas'ın Telegram hesabından, hareketin Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ateşkese ilişkin yaptığı açıklamaya yer verildi.

Heniyye, "Hareket, Katar'daki kardeşlerine ve ara buluculara yanıtını verdi. Ateşkes anlaşmasına ulaşmaya yakınlaştık" ifadelerini kullandı.

NETANYAHU’DAN AÇIKLAMA

Hamas lideri Heniyye'nin, İsrail ile ateşkes anlaşmasına 'ulaşmaya yakın' olduklarını açıklamasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da esir takası hakkında konuştu.

İsrail askerlerini ziyaret eden Netanyahu, esir takası anlaşması için yürütülen müzakerelerde ilerleme olduğunu belirterek, "Yakında güzel haberler almayı umut ediyoruz" dedi.

Öte yandan Netanyahu'nun esir takası anlaşmasını görüşmek üzere bu akşam önce 'savaş kabinesini' daha sonra da güvenlik kabinesini toplayacağı bildirildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid el-Ensari bugün yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında esir takası anlaşmasında bugüne kadarki 'en yakın noktaya ulaşıldığını', 'kritik ve son aşamaya' gelindiğini belirtmişti.

İsrail'e göre, Hamas'ın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

İsrailli esirlerin yakınları uzun süredir esir takası konusunda anlaşmaya varılması için eylem yapıyorlardı. İsrail devlet televizyonu KAN’a konuşan bir analist, İsrail’in esir takası anlaşmasına “yeşil ışık” yaktığını ve Hamas'ın yanıtını beklediğini söylemişti.

SAVAŞTA SON DURUM

Hamas’ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan, Filistinli direniş örgütleri ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar 46. gününde de devam ediyor.

İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını aralıksız sürdürüyor.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı’na göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 600'ü çocuk ve 3 bin 550'si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişinin öldürüldü.

İsrail basını ise 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyurdu.

Hamas lideri Heniyye'nin, İsrail ile ateşkes anlaşmasına 'ulaşmaya yakın' olduklarını açıklamasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da esir takası hakkında konuştu.

Editör: Selda Manduz