Gazeteci Alican Uludağ'a Sinan Ateş soruşturması: İfade vermeye çağrıldı Gazeteci Alican Uludağ'a Sinan Ateş soruşturması: İfade vermeye çağrıldı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul İl Örgütü, 2’nci Olağanüstü Kongresi 12 Kasım Pazar günü Küçükçekmece'de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirecek.

Basın yayın organlarında kongre duyuru reklamı yayımlatmak üzere kentte Kürtçe yayın yapan Radyo Hêvî yetkilileri ile temasa geçen HEDEP, reklam tekliflerinin 'yasak' denilerek reddedildiğini açıkladı.

HEDEP İl Örgütü Basın Komisyonu'nun yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Radyo Hêvî, ‘yasak’ olduğunu belirterek kongrenin tanıtımını yapamayacaklarını söyledi. Basın ve yayın çalışmaları yürüten Basın Komisyonu’muzdan ilgili arkadaşımız siyasi partilerin yerel, ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında reklam vermek üzere talepte bulunabileceğini ve buna dair kanuni bir yasaklamanın olmadığını belirtmiş olmasına rağmen, Radyo Hêvi adına görüşmeyi gerçekleştiren yetkili kişi alaycı bir tavırla 'Siz çağrı içeriğinizi gönderin biz bakarız’ demiş ve daha sonra da herhangi bir geri dönüş olmamıştır."

‘BU YAKLAŞIMI KINIYOR VE KABUL ETMİYORUZ’

“Kürtçe müzik yaptığını, Kürt diline ve müziğine sahip çıktığını iddia eden Radyo Hêvi, iktidar güdümünde siyasal bir tutumla partimizi kriminalize etmeye çalışan bir anlayışla hareket etmektedir. Bu tutum ilkeli yayın anlayışına tezat teşkil etmektedir. Partimize dönük bu yaklaşımı kınıyor ve kabul etmiyoruz. Gereğini halkımızın takdirine bırakıyoruz.”

Editör: Selda Manduz