Eski AKP’li vekilden çağrı: Cemaatimize operasyon yapın Eski AKP’li vekilden çağrı: Cemaatimize operasyon yapın

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Filistin yanlısı gösterilere izin verdiği için Londra polisini “taraf tutmakla” suçlayan İçişleri Bakanı Suella Braverman'ı görevden aldı.

Sunak bu göreve Dışişleri Bakanı James Cleverly'i getirdi.

Cleverly'nin yerine eski başbakanlardan David Cameron atandı.

Muhafazakar Parti'yi 13 yıl sonra iktidara taşıyan ve 2010-2016 yılları arası başbakanlık yapan David Cameron, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının kararlaştırıldığı Brexit referandumu sonrası istifa etmişti.

BBC Politika Editörü Chris Mason, Braverman'ın görevden alınması ve kabinede değişiklikler yapılması konusunda görüş bildirenlerin yaşananları, "devasa" ve "deprem etkisi yaratan" gelişmeler olarak değerlendirdiğini aktardı.

Suella Braverman görevden alınması sonrası yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı olarak ülkesine hizmet etmenin kendisi için "en büyük ayrıcalık" olduğunu söyledi, "Zamanı gelince çok daha fazla şey söyleyeceğim" dedi.

İngiltere'de, Braverman’ın gelecekte iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri olabilmek için siyasi bir hedefle hareket ettiği şeklinde yorumlar da yapılıyor.

9 Kasım'da Times gazetesinde yayımlanan makalesi ardından Suella Braverman üzerindeki istifa baskıları ve Sunak'ın onu görevden alması çağrıları artmıştı.

Braverman makalede, İngiltere’deki Filistin yanlısı protesto gösterilerini eleştirmiş, bunun "rahatsız edici şekilde Kuzey İrlanda'da yaşananları hatırlattığını" savunmuş, gösterileri düzenleyenler için "Filistin yanlısı çeteler" demişti.

Londra Emniyet Müdürlüğü'nü de, protestoculara karşı "çifte standart" uygulamakla suçlayan Braverman; daha önce sağ görüşlü grupların yürüyüşünün yasaklandığını hatırlatmış ve Londra polisinin Filistin halkı ile dayanışma yürüyüşlerini “kayırdığını” iddia etmişti.

Başbakan Sunak'ın Braverman'ın makalesini onaylamadığı ortaya çıkmıştı.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Braverman'ın yorumlarıyla ilgili olarak "Bunlar benim kullanacağım kelimeler değil" demiş ancak Başbakan Sunak'ın Braverman'a "güveninin tam olduğunu" söylemişti.

İngiltere'de bazı milletvekilleri ile emekli emniyet müdürleri Braverman’ı, Londra polisi üzerinde baskı kurmakla suçlayarak kınamış, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer, Başbakan Sunak’a, Braverman’ı görevden alma çağrısı yapmıştı.

Braverman eski başbakan Liz Truss'ın hükümette de İçişleri Bakanı olarak görev yapmış ancak resmi bir belgeyi kişisel e-mail adresinden göndermesinin ardından istifa etmişti.

Truss'ın istifası sonrası Muhazafakar Parti lideri seçilen ve hükümeti kuran Rishi Sunak, Suella Braverman'a aynı görevi vermişti.

Editör: Selda Manduz