İstanbul Esenyurt’ta Krom Evye Fabrikasında çalışan Besra Demir, Kürt olduğu için baskı gördüğünü ve ustasının "Alevilerden uzak dur, onlar pek tekin ayak değil" dediğini yönetime şikayet edince işten çıkarıldı. Demir'in işten çıkarılmasını protesto eden DİSK Birleşik Metal İş üyesi işçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Artı Gerçek'ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre, Besra Demir, "Çalıştığım esnada usta yanıma gelip değişik, tuhaf sorular soruyordu. Alevilik mezhebinden bahsediyordu. Ben Kürdüm ve Vanlıyım. Bana, 'Ne tür müzikler dinlersin? Sen Sünnisin, niçin namaz kılmıyorsun?' diye soruyordu. Bana, 'Buradaki Alevilerden uzak dur' dedi. Tek Kürt ben olduğum için üzerinde baskı kurmaya çalışıyordu. Bunu idareye şikayet ettim ve sen yalan söylüyorsun diye beni işten çıkardılar" dedi.

'IRKÇILIK VE MEZHEPÇİLİK YAPILIYOR'

Fabrikada ırkçılık ve mezhepçilik yapıldığını söyleyen Demir, "İş görüşmesine geldiğim zaman 'Sendikalı olmayacaksın, olursan işten çıkarırız' diye uyarıldım. Sadece ana değil yeni işe girenlerin hepsine yapıldı. Dört aydır çalışıyorum, dört aydır sırf ırkçılık, mezhepçilik yapıldı. 'Eğer Sünni isen Aleviler var burada, onlardan uzak dur' dedi. 'Onlar pek tekin ayak değil, onlar Alevi' dedi. Ben bunları yönetime belirttim, şikayetçiyim diye yönetim de beni işten çıkardı. Sendikalı olduğumu öğrendiler ve bunun için de işten çıkardıklarını söylediler" diye konuştu.

Yevmiyesini isteyen Urfalı işçiye işkence Yevmiyesini isteyen Urfalı işçiye işkence

'BESRA İŞE ALININCAYA KADAR DİRENİŞİMİZ SÜRECEK'

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Yunus Övür de Besra Demir'in haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığını vurguladı. Övür, "Arkadaşımız tekrar işe alıncaya kadar direnişimiz devam edecek, mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

'SENDİKALI OLMAYACAKSINIZ' BASKISI

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Bölge Temsilcisi Rıfat Codura da "Biz DİSK Birleşik Metal İş Sendikası olarak yaklaşık iki yıl önce bu işyerinde yetki aldık, sendikalaştık. Bu işyerinde beş arkadaşımızı işten atmışlardı. 29 gün direndik, eylem yaptık ve tekrar arkadaşlarımızı işe aldırdı. Fakat işveren sendikayı kabullenemedi. Sendikalı arkadaşlarımız EYT’den emekli olunca arkadaşlarımızı tekrar işe almadılar. Ondan sonra işe aldıkları kişilerle de 'sendikaya üye olmayacaksınız’ diye pazarlık yaparak, arkadaşlarımızın söylediğine göre sendikaya üye olmayacaklarına dair evrak imzalatarak işe aldılar" diye konuştu.

'USTA MEZHEP AYRIMI YAPIYOR'

Sendikalı işçi sayısının azınlığa düşmesinin ardından fabrikada sendikalı işçilere mobbing uygulanmaya başladığını dile getiren Codura, şunları söyledi.

"Usta mezhep ayrımı yapıyor. Burada çalışan ve sendikalarına güçlü sahip çıkan Alevi-Bektaşi arkadaşlarımız da var. Usta, işten atılan Besra Demir arkadaşımıza 'Kürt müsün? Şafi misin? Sünni misin? Niçin namaz kılmıyorsun?' gibi sorular soruyor. 'Burada Aleviler var. Onlarla bir araya gelme, onlarla konuşma. Onlar iyi ayak değil, onlar çok tehlikeli' diye konuşuyor.

'İŞÇİ ARKADAŞLAR ÜRETİMİ MİNİMUMA İNDİRDİ'

Usta bu arkadaşımıza sözlü tacize varan ifadeler kullandı. Besra arkadaşımız da bunu idareye şikayet etti ve 'Sen yalan söylüyorsun' diye işten attılar. Kesinlikle işe geri almayacaklarını söylüyorlar. Şu an fabrikanın önünde direnişe geçtik. İşçi arkadaşlar üretimi minimuma indirdi. Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bu sendikalı olma meselesinin ötesinde bir durum. İnancına, ırkına kadar ayrımcılık meselesidir. Biz hiçbir iş yerimizde böyle bir şey görmedik. Bugün bu arkadaşımıza sahip çıkmazsak yarın başka şeylerle karşılaşırız. Bu arkadaşımız işe iade olana kadar mücadeleyi devam ettireceğiz."

Editör: Selda Manduz