İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) Meclisi 2024 yılı nisan ayına ilişkin iş cinayeti raporunu yayımladı.

Trabzon'da tünel inşaatında iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı Trabzon'da tünel inşaatında iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı

En az 163 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğinin belirtildiği Nisan ayı iş cinayetleri raporunu İstanbul Beşiktaş Gayrettepe'de faaliyet gösteren Masquerade Club adlı gece kulübünde tadilat yapıldığı sırada çıkan yangında hayatını kaybeden 30 işçiye adayan İSİG Meclisi Masquerade Club’de çıkan yangına ilişkin, “Tadilat için ilgili yasal kurumlardan izin alınmamış yani tadilat kaçak olarak yapılmış. İşyerinin tamamında bütün işler aynı anda gerek taşeron şirketler gerek gece kulübü çalışanları üzerinde iş yetiştirme baskısı da kurularak gerçekleştirilmiş. 1987’de alınan işletme ruhsatı dönem dönem yenilenmiş ama verilen ruhsatlarda metrekareler uyuşmamış. Aynı durum itfaiye raporu için de geçerli ve 2016’dan beri sabit duruyor. O günden bugüne işletme denetlenmemiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili birimleri, yani merkezi idare, Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri, yani yerel idare, gerekli denetimleri, yaptırımları yapmadıkları ve bu çalışma düzenine göz yumdukları için meydana gelen bu iş cinayetinden sorumludur” dedi.

Rapora göre; 2024 yılının ilk dört ayında ise en az 597 işçi, yani her gün en az 5 işçi iş cinayetlerinde kaybetti.

İŞ CİNAYETLERİNİN İŞKOLLARINA GÖRE DAĞILIMI

İnşaat, yol iş kolunda 51 işçi; tarım, orman işkolunda 36 emekçi (8 işçi ve 26 çiftçi+2 balıkçı); konaklama, eğlence iş kolunda 20 işçi; taşımacılık iş kolunda 10 işçi; savunma, güvenlik iş kolunda 8 işçi; belediye, genel işler iş kolunda 8 işçi; madencilik iş kolunda 5 işçi; gıda, şeker iş kolunda 3 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema iş kolunda 3 işçi; enerji işkolunda 3 işçi; sağlık, sosyal hizmetler iş kolunda 3 işçi; çimento, toprak, cam iş kolunda 2 işçi; metal iş kolunda 2 işçi; gemi, tersane, deniz, liman iş kolunda 2 işçi; banka, finans, sigorta iş kolunda 1 işçi; iş kolunu belirlenemeyen 6 işçi hayatını kaybetti.

İŞ CİNAYETLERİNİN YAŞ GRUPLARINA GÖRE DAĞILIMI

14 yaş ve altı 2 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 3 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 27 işçi, 30-49 yaş arası 64 işçi, 50-64 yaş arası 51 işçi, 65 yaş ve üstü 8 işçi, yaşı bilinmeyen 8 işçi hayatını kaybetti.

İŞ CİNAYETLERİNİN NEDENLERİNE GÖRE DAĞILIMI

Ezilme, göçük nedeniyle 35 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 32 işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 27 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 16 işçi; yüksekten düşme nedeniyle 13 işçi; şiddet nedeniyle 13 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 7 işçi; intihar nedeniyle 6 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 4 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 3 işçi; diğer nedenlerden dolayı 7 işçi hayatını kaybetti.

Editör: Selda Manduz