25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde ülkenin dört bir yanında kadınlar talepleriyle alanlara çıkmaya hazırlanırken İstanbul'da yine meydanlar polis ablukasına alındı.

İstanbul Valiliğinin aldığı karar doğrultusunda Metro İstanbul, bugün Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Şişhane ve Taksim istasyonları ile Taksim-Kabataş Füniküler Hattı’nın işletmeye kapatıldığını duyurdu.

Kadınlar tarafından uzun yıllardır İstiklal Caddesi'nde yasaklamalara karşı yapılan yürüyüş bu yıl ilk defa Mecidiyeköy’de düzenlendi.

İktidar, bir yandan ekonomi politikalarıyla halihazırda esnek ve ucuz olan kadın emeğini daha da esnekleştirip güvencesizleştirirken, bir yandan da medeni haklar gibi en temel haklara saldırı düzenliyor. Kadınlar her gün açlık ve vahşete varan şiddetin oluşturduğu bir kara deliğe daha fazla çekiliyor. Bu tabloya karşı kadınlar yoksulluğa, savaşa, şiddete karşı eşit ve özgür bir yaşam ve barış için alanları dolduruyor.

Şırnak'ta uzman çavuş ‘cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı Şırnak'ta uzman çavuş ‘cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı

İstanbul'da 25 Kasım Kadın Platformu'nun çağrı yaptığı Mecidiyeköy Meydanı'nı polis ablukasına alındı. Saatler öncesinde kadınların toplanacağı alan akrep tipi zırhlı araç, TOMA'lar ve yüzlerce polis tarafından kapatıldı. Kadınların toplanmak istediği bölge bariyerlerle kapatılırken kadınlar “Kadın yaşam özgürlük”, “Jin Jiyan azadi”, “Dünyayı yerinden oynatacağız” sloganları atarak alana yürüyüşe başladı. Bir süre polis barikatı önünde bekleyen kadınlar sloganlar atarak taleplerini dile getirdi.

“Failler evde, iş yerinde, sokakta erkek-devlet şiddetin karşı kadınlar bir arada mücadelede” pankartı açan kadınlar, polis barikatının kısmi olarak kalkmasıyla birlikte Büyükdere Caddesi'nden Taksim istikametine doğru yürüyüşe geçti.

Cevahir AVM'den Osmanbey istikametine giden yol ise polis tarafından kapatıldı. “Tecavüzü aklama, suça ortak olma” diyen kadınlar yaptıkları kısa yürüyüşten sonra bulundukları yerde oturdu. Kadınlar, Hande Kader, Gülistan Doku, Emine Bulut, Özgecen Aslan, Esra Ateş ve daha birçok katledilen ve kaybettirilen kadınların adına karşılık “Burada” diye seslendi. Yürüyüşe HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoulları, Van Milletvekili Pervin Buldan ve Barış Anneleri de katıldı.

Kadınlar Filistin direnişini de unutmadı, ellerindeki dövizlerle Filistin halkının taleplerini haykırdı. Savaş politikalarına dikkat çeken kadınlar, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılar ile İsrail-Filistin savaşına karşı barışı haykırdı. Kadınlar, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Filistin'de direnen kadınlara bin selam, “Filistin'e özgürlük, İsrail'e boykot”, “Savaşa karşı yaşasın kadın dayanışması”, “Rojava’dan Filistin’de direnen kadınlara bin selam”, “Rojava'dan Gazze’ye halklar direnişte” sloganları attı.

249685

Kadınlar yürürken cadde üzerindeki bir binadan "Filistin'de soykırıma İsrail'le ticarete son" pankartı sarkıtıldı.

rojava

Öte yandan eylemde “Têkoşina Rojava Têkoşina Jinan e” (Rojava direnişi, kadın direnişidir) yazılı büyük bir pankart da açıldı.

Kadınlar polis barikatının açılması için "Barikatı aç" sloganları atarak bir süre burada bekledi. Polis ablukasına rağmen mücadeleden vazgeçmeyen kadınlar "25 Kasım engellenemez" diyerek açıklamalarını gerçekleştirdi.

25 Kasım Kadın Platformu adına Cemile Baklacı, yaptığı açıklamada, “Yoksulluğa mahkum edilmeyeceğiz demek için buraya geldik. Savaşa, sömürüye, çocuk istismarına karşı buraya geldik. Yan yana geldiğimizde sokaklarında katledilmediğimiz, enkazlarında kalmadığımız, yurtlarında istismar edilmediğimiz özgür bir yaşamı kuracağız. Özgür bir yaşam kurana kadar mücadelemiz bitmeyecek. Geceler, sokaklar, meydanlar bizim. Şiddetsiz bir dünya kuruncaya kadar bitmeyecek bu isyan. Erkek şiddeti bitene kadar bitmeyecek bu isyan. Yaşasın kadın dayanışması. İsyanımızı sokağa taşımak için yan yana geldik. Şiddete, ayrımcılığa, savaşa karşı birbirimize güç vermeye, meydanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Baklacı, “Barikatlarla kapattıkları yollardan, yasakladıkları meydanlardan, tenha ve karanlık sokaklardan, bize reva gördükleri güvenliksiz yurtlardan, güvencesiz işlerimizden, şiddet dolu evlerden çıktık. Kimliğimiz, varoluşumuz, bedenimiz ve özgürlüğümüz için bir araya geldik” diye belirtti.

"AKP ELİNİ HAYATLARIMIZDAN ÇEK"

Açıklamanın ardından kadınlar “Kadınların isyanı sokaklara taşıyor”, “Sokakta isyan var”, “Kadınlar isyandayız”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan inadına özgürlük”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “ Erkek adalet değil, gerçek adalet” ve “AKP elini hayatımızdan çek” sloganlarını alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde attı.

Kadınlar daha sonra sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde meşale yakarak, eylemlerini sonlandırdı.

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz