Gazze'de ateşkes çağrılarını reddeden ve "insani ara" tezini bile İsrail'e kabul ettiremeyen ABD'nin, "Hamas sonrası" dönemi planlama ve iki devletli çözümü canlandırma konusundaki girişimleri sürüyor.

Tel Aviv temaslarının ardından Ürdün'de Arap ülkelerinin liderleri ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, işgal altındaki Batı Şeria'ya da sürpriz bir ziyarette bulunarak Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'la görüştü.

Abbas ve Blinken'in Ramallah'taki ikili görüşmesinde, Gazze için Hamas sonrası senaryoların ele alındığı belirtildi.

'1967 SINIRLARI ÇAĞRISI YAPTI'

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Abbas görüşmede, "Gazze Şeridi'nin Filistin devletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu" söyledi ve "1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözümün sağlanması halinde Gazze'de tam sorumluluk üstlenmeye hazır olduklarını" iletti.

Buna göre Abbas Filistin Yönetimi'nin, "Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs'ün tamamında kapsayıcı bir siyasi çözüm çerçevesinde tam sorumluluk almaya hazır olduklarını" belirtti.

Ağrı Dağı'nda kaybolan 1'i kadın 2 dağcı donmuş halde bulundu Ağrı Dağı'nda kaybolan 1'i kadın 2 dağcı donmuş halde bulundu

ABD'Lİ YETKİLİ: FİLİSTİN YÖNETİMİ İSTEKLİ GÖRÜNÜYORDU

Görüşmenin ardından Reuters'a isim vermeden konuşan üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise Blinken'in Abbas'a, "Filistin Yönetimi'nin Gazze'de bundan sonraki süreçte merkezi bir rol oynaması gerektiğini" söyledi.

Yetkili, "Görüşmenin odak noktası Gazze'nin geleceği değildi ama Filistin Yönetimi bir rol oynamaya istekli görünüyordu" dedi.

ABBAS ACİL ATEŞKES İSTEDİ

Öte yandan Abbas, Blinken'la bir saatten kısa süren görüşmede acil ateşkes çağrısı da yaparak "Yaşanan her şeyin sorumluluğunun İsrail işgalinde olduğunu ve askeri çözümlerin İsrail'e güvenlik getirmeyeceğini" söyledi. Abbas, insani yardımın Gazze Şeridi'ne girişinin hızlandırılmasını da isteyerek "İsrail savaş makinesinin Gazze'deki Filistin halkını uluslararası hukuka hiçbir saygı göstermeden maruz bıraktığı ortadan kaldırma ve yok etme savaşını tarif etmeye sözcükler yetmez" dedi.

Filistin Yönetimi liderinin, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'teki durumun ciddiyetine de dikkat çekerek, işgal güçlerinin ve aşırılıkçı yerleşimcilerin şiddetinin durdurulmasını istediği belirtildi.

BLINKEN PROTESTO EDİLDİ

Tel Aviv ve Amman ziyaretlerinde İsrail'e ateşkes çağrısı yapmayı reddeden Blinken, Abbas'la görüşmesi öncesinde Ramallah'ta protestoyla da karşılaştı. Bir grup Filistinli, Gazze'de öldürülen Filistinlilerin fotoğrafları eşliğinde "Biz sayılardan ibaret değiliz" yazılı bir poster açarken, ABD'nin İsrail'e desteğine karşı sloganlar attı.

Protestocular, Filistin bayrakları ile "ABD masumların öldürülmesini durdur", "ABD soykırıma destek oluyor" yazılı pankartlar taşıdı.

Amerikan yönetimi, 7 Ekim'den bu yana iki devletli çözüm için somut adımlar atılması ve Filistin Yönetimi'nin de bu doğrultuda güçlendirilmesi çağrısında bulunuyor. Ancak 1993'teki Oslo Süreci'nden sonra bağımsız bir Filistin devletinin öncülü olarak kurulan, ilerleyen yıllarda hem İsrail'in altını oyduğu, hem kendisi yolsuzluğa gömülen hem de İsrail'le işbirliği yaptığı gerekçesiyle tepki toplayan Filistin Yönetimi'nin, mevcut konjonktürde 'Hamas sonrası Gazze'yi nasıl yönetebileceği konusunda çok sayıda soru işareti var.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz