Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin haziran ayı toplantısı başkanvekili Ali Uyan başkanlığında yapıldı.

Meclis toplantısında söz alan DEM Partili Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Çağlar, Hakkari Belediyesine kayyım atanmasını eleştirdi.

'KAYYIM HALK İRADESİNİN GASPIDIR'

Artı Gerçek’ten Abidin Yağmur’un haberine göre Çağlar, “Kayyım halk iradesinin gaspıdır. Eğer cumhuriyet halk egemenliğine dayalı bir yönetim biçimiyse bizim de buna uygun bir şekilde yönetimi gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi. 2016 ve 2019'daki kayyım atamalarını hatırlatan Çağlar, "Yıl 2024 yine bir seçim yaptık ve bu dönem 78 tane belediye kazandık Türkiye genelinde büyükşehir, il ve ilçe belediyesi olmak üzere. Kayyım zihniyetinin aslında ne kadar tehlikeli ve vahim bir anlayış olduğunu sadece DEM Partililer olarak bizlerin değil, toplumun tüm kesimlerinin farkına varması gerektiği inancındayız. Bu zihniyete karşı etkili bir duruş, etkili bir muhalefet sergilemesi bilinçli bir yurttaşın sorumluluğudur. Ülkemiz yıllar önce kurulurken anayasamız oluşturulurken dört tane kolonu var. Birincisi demokrasi, ikincisi laiklik, üçüncüsü sosyal devlet anlayışı, dördüncüsü hukuk devleti. Kayyım zihniyeti ve kayyım anlayışı bu kolonların sarsılması, çürümesi anlamına geliyor. Eğer bir yapının kolonları çürürse o yapı da çok fazla ayakta kalamayacaktır. Bu bir adalet, hukuk sorunudur. Bu hepimizin sorunudur” diye konuştu.

Şamil Tayyar: Mafya devlete operasyon çekiyor Şamil Tayyar: Mafya devlete operasyon çekiyor

DEM PARTİLİ ÇAĞLAR GENÇLİĞE HİTABE'YE ATIF YAPTI

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ne atıf yapan DEM Partili Çağlar, "Hitabede şunu söyler: ‘Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet hatta ihanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.’ Bu cümlelerin aslında ne kadar derin ve öngörülü bir biçimde şu an içinde bulunduğumuz duruma uygun olduğunu çok iyi idrak edebiliyorum. Durum vahimdir. Siyasal iktidar seçim yapıyor, halk sandıklara gidip oy veriyor ve siyasal iktidar seçilen belediye başkanlarını tutukluyor, gözaltına alıyor, kayyım atıyor. Buna hepimizin karşı çıkması gerekiyor” dedi.

'BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAYYIMA TEPKİ GÖSTERMEDİ'

DEM Parti'nin bir haftadır kayyıma karşı eylemde olduğunu hatırlatan Çağlar, "Maalesef Büyükşehir Belediyesi yönetiminin kayyum zihniyetine karşı bir şey söylediğini görmedim. Hakkari Belediye Başkanı ile ilgili de şu söyleniyor, dosyası varmış. Bir kişinin dosyasının olması o kişinin gözaltına alınması, tutuklanması anlamına gelmeyecek. YSK zaten o kişinin seçime girebilecek nitelikte olduğunu söylemiş. Mazbatayı verirken de bu kriterleri değerlendirmiş. Hal böyleyken biz kayyım zihniyetini kabul etmiyoruz, ciddi bir şekilde mücadele edeceğiz. Herkesin de mücadele etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sizleri de bu kayyım zihniyetinin karşısında durmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ UYAN: ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALARI HİÇBİR ZAMAN KABUL ETMİYORUZ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ali Uyan, "Bu siyasi bir irade, siyasi bir karar. Elbette ki bizler de antidemokratik uygulamaların hepsinin karşısındayız. Bu antidemokratik uygulama kayyımsa kayyım, darbeyse darbe, haksız hukuksuz tutuklama ise haksız hukuksuz tutuklama. Elbette bu tür antidemokratik uygulamaları hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Yalnızca Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak derseniz o zaman bizim CHP Genel Başkanımızın, milletvekillerimizin ve grup sözcülerimizin bu konudaki açıklamalarını dikkate alırsanız, il örgütlerimizin bu konuda yapmış oldukları nöbetleri bir daha bir gözden geçirirseniz CHP olarak bu haksız tutumlara nasıl bir tepki gösterdiğimizi görürsünüz. Bu konuda hem belediyemizin hem de partimizin hakkını vermek gerekir diye düşünüyorum” dedi.

AKP VE MHP KAYYIMI SAVUNDU

AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Emin Tunçaz ve MHP'li Gülnar Belediye Başkanı Fatih Önge ise Hakkari Belediyesine kayyım atanmasını savundu.

DEM PARTİLİ SARIYILDIZ'DAN MHP'Lİ ÖNGE'YE TEPKİ

Bunun üzerine söz alan DEM Partili Akdeniz Belediye Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, MHP'li Önge'nin üslubuna tepki gösterdi. Sarıyıldız, "Hakkari’de uygulanan kayyımın sadece o bölge insanlarının haklarını gasp etme sonucu doğurmadığını aslında ülkenin genel siyasetiyle ilgili olduğununu, bu kapsamda da partilerin genel merkezlerinin gerekli hassasiyeti gösterdiğini hepimiz gördük. Bugün bu mecliste meclis üyesi arkadaşlarımızın ve halkın iradesiyle seçilmiş belediye başkanlarımızın böyle bir irade gaspını olumsuz yönde değerlendirmesini beklerdik” diye konuştu.

Editör: Selda Manduz