Hrant Dink cinayeti davasında yargılanan, aralarında tetikçi Ogün Samast'ın da bulunduğu 12 kişi hakkında açılan anayasayı ihlal davasında savcılık mütalaasını sundu.

Sosyal medya fenomenleri operasyonunda 15 kişi serbest Sosyal medya fenomenleri operasyonunda 15 kişi serbest

Davanın yeni duruşması 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanıklar savcı mütalaası öncesi mahkemeye sunulan ön inceleme raporuna karşı savunma yaptı. Sanıklar dosyada yeni bir delil olmadığı yönünde ifade verdi.

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanıklar Ogün Samast, Ahmet İskender, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu, Tuncay Uzundal, Yasin Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz'un 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme' suçundan yargılandıkları davanın zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle düşürülmesini talep etti.

İKİ SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS TALEBİ

Açıklanan mütalaada, sanıklar eski polis amirleri Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek'in 'Anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına Adem Sağlam'ın 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Ayrıca sanık Sağlam'ın 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'Belli bir yükümlülüğün ihmaliyle kasten öldürmeye neden olma' suçlarından delil yetersizliği gerekçesiyle beraatına karar verilmesi talep edildi.

FİRARİ SANIKLARIN DOSYASININ AYRILMASI İSTENDİ

Duruşmada Ogün Samast, "Mütalaaya katılıyorum, savunma için ek süre istemiyorum" dedi.

Bazı sanıklar ise açıklanan mütalaaya karşı savunma yapabilmek için mahkemeden süre talep ettiler. Ara kararını açıklayan mahkeme, suça sürüklenen çocuk Ogün Samast'ın 'yurt dışına çıkış yasağı' şeklindeki adli kontrol tedbirinin devamına karar verdi. Heyet, sanık ve müşteki taraflara açıklanan mütalaaya karşı savunma ve beyanda bulunabilmeleri için süre verilmesine de hükmederek duruşmayı 6 Ekim 2024 saat 10:00’a ertelendi

NE OLMUŞTU?

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce bir kısım kamu görevlilerinin cinayetin işleneceğinden önceden haberdar oldukları ve cinayeti önlemek adına görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle dava açılmıştı.

Yapılan yargılamalar sonucu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi bir kısım şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yeni hazırlanan iddianamede İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 12 Nisan 2021'de suç duyurusunda bulunduğu belirtilirken, iddianamede Dink ailesi 'müşteki' sıfatıyla, Ogün Samast ise 'suça sürüklenen çocuk' sıfatıyla yer almıştı.

Hazırlanan iddianamede, suça sürüklenen çocuk sıfatıyla yer alan Ogün Samast'ın 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Daha sonra İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava dosyası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 11 sanıklı örgüt davasıyla birleştirilmişti.

Öte yandan, Samast'ın dosyasının birleştirildiği örgüt davasına ilişkin hazırlanan iddianamede ise şüpheliler Yahya Öztürk ve Adem Sağlam'ın 'anayasayı ihlal', 'belli bir yükümlülüğün ihmaliyle kasten öldürmeye neden olmak' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ile 22 yıl 6'şar aydan 35'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edilmişti.

İddianamede şüpheliler Ramazan Akyürek, Faruk Sarı ve Ali Fuat Yılmazer'in 'anayasayı ihlal' suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep edilirken, diğer şüpheliler Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu, Ahmet İskender'in 'terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme' suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezaları talep edilmişti

Dink suikastının faili Ogün Samast, önceki duruşmada ilk savunmasını yapmıştı.

İddianameye konu eylemleri daha önceki yargılandığı davada anlattığını söyleyen Samast, olayın üzerinden yaklaşık 19 sene geçmesi nedeniyle cinayete ilişkin sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal arasında geçen konuşmaları hatırlamadığını iddia etmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Dink cinayetine ilişkin kararını 26 Mart 2021'de açıklamıştı.

Bazı sanıklara değişen oranlarda hapis cezası veren heyet, aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 13 sanığın dosyasını ayırmıştı.

Editör: Selda Manduz