Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), engelli emekliliğine kabul edilen hastalıklar listesini yayımladı.

Listedeki belli sağlık problemi olan kişiler için emeklilik fırsatı sunuyor. Sigortalı çalışanlar, çeşitli nedenlerle malul olmaları durumunda özel düzenlemeler kapsamından erkenden emekli olabiliyor.

Sağlık problemlerinden kaynaklı erken emekli olan kişiler genel anlamda ciddi sağlık problemi yaşamış ve normal çalışma süreçlerini devam ettirememiş kişilerden oluşuyor.

Karar’da yer alan habere göre listedeki hastalıklar şu şekilde:

Kanser, Epilepsi, Parkinson hastalığı, Beyin tümörleri, Behçet hastalığı, Organ nakli (kemik iliği hariç), AIDS, Tüberküloz, Siroz, Zeka geriliği, Şizofreni, Bipolar bozukluk, Multipl skleroz, (MS), Serebral palsi, Felç, Uzuv kayıpları, Demans ve Görme kaybı.

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Bu hastalıklara yakalananlar, gene SGK tarafınca belirtilen şartları taşıdıklarında malulen emekli olabiliyor. Malulen emeklilik şartları ise şu şekilde:

Erdoğan'ın Almanya konvoyu gündem oldu Erdoğan'ın Almanya konvoyu gündem oldu

Çalışanların en az 10 yıllık sigorta geçmişine sahip olması gerekir. 1800 gün prim ödemiş olmalı. Engelliliğin sigortalı çalışmaya başladığı tarihten sonra ortaya çıkması gerekir. Engelliliğin engelli raporu ile belgelenmesi gerekmektedir. Emekliliğe başvurabilmeniz için fiziksel gücünüzün en az yüzde 60'ını kaybetmiş olmanız gerekiyor.

Editör: Selda Manduz