İzmir Kemalpaşa'da bulunan 100'ün üzerinde işçinin çalıştığı Purmo Group'ta işçiler greve çıktı. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş ile Purmo Group yönetimi arasında geçen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret, sosyal ödeme ve ödeneklerle ilgili maddelerde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler grev dedi.

KESK: 1 Mayıs gözaltıları hak ihlallerinin devamıdır KESK: 1 Mayıs gözaltıları hak ihlallerinin devamıdır

Finlandiya sermayeli, dünya genelinde 21 ülkede 3 binden fazla çalışanı olan, birçok ülkeye ihracat yapan Purmo Group yönetimi, 9 Ocak'ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde Birleşik Metal-İş'in pazarlık masasına getirdiği yüzde 120 zam teklifini kabul etmedi.

"GREV SİLAHIMIZI KULLANMAKTAN BAŞKA ÇARE KALMADI"

Sürece ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Özkan Atar, emek düşmanı kararlardan cesaret alan işverenlerin toplu iş sözleşmelerinde aynı tutumu kendilerine karşı  sergilediğini  söyledi. Purmo'da 7.dönem toplu iş sözleşmesini gerçekleştirdiklerini söyleyen Atar,  "Bundan yıllar önce arkadaşlarımız mücadele ettiler, sendikalaşma haklarını kullandılar. Her dönem sözleşmelerde kendine özgü koşullar altında mücadelemizi verdik, haklarımızı aldık. Ama dönüp dolaşıp geldiğimiz noktada 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle bizim ortalama ücretlerimiz neredeyse şu anki asgari ücretin altında kalmış vaziyette” dedi.

Atar, "Purmo işverenleri ise sendikamıza işçilerin en temel ihtiyaçlarını karşılamaya bile yetmeyecek, aldatıcı enflasyon rakamlarının dahi altında kalan bir ücret teklifi verdi. Purmo işverenin teklif ettiği zam oranlarıyla da kayıplarımızı telafi etmemiz mümkün görünmüyor. Gelinen noktada, işverenler bize grev silahımızı kullanmaktan başka çare bırakmıyor. İşçilerin sürekli olarak yoksullaştığı, gelir kaybına uğradığı bir dönemde işveren oldukça düşük oranlı ücret zammı teklifleri yerine Purmo işçilerinin kabul edilebileceği bir ücret teklifi vermelidir. Bugün başlattığımız grevimiz, taleplerimiz karşılanana kadar devam edecek. Tüm sınıf dostlarımızı Purmo işçilerinin haklı mücadelesiyle, grevimizle dayanışmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Grev açıklamasına Emek Partisi ve TKP de katılarak destek verdi.

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz