Trabzon'da bir grup inşaat işçisiyle güvenlik görevlisinin, Havalimanı’nın tadilat işlerinde çalışan Kürt inşaat işçilerine, kendi aralarında Kürtçe konuştukları için saldırdıkları iddia edildi.

'Zırhlı araç kriz yarattı’ iddiası: Bakanlık istemedi, Soylu zorla iade etti 'Zırhlı araç kriz yarattı’ iddiası: Bakanlık istemedi, Soylu zorla iade etti

Mezopotamya Ajans'ın haberine göre, Trabzon merkez Ortahisar ilçesinde bulunan Trabzon Havalimanı'nın tadilat işlerinde çalışan, Ağrılı ve Vanlı Kürt inşaat işçileri aralarında Kürtçe konuştukları için şantiye güvenliği ve diğer çalışanların saldırısına uğradı.

İddiaya göre inşaat işçileri sabah işbaşı yapmadan önce yemekhane önünde çay içtikleri sırada yanlarına gelen güvenlik görevlileri ile tartıştı. Kavga büyürken saldırıya uğrayan işçiler ve saldırganlar karşılıklı birbirinden şikayetçi oldu.

"HERKES KENDİ ANADİLİNİ KULLANIR"

Olaya tanık olan işçilerden Bilal Aktekin olayı şöyle anlattı:

"Arkadaşlarımız şantiye yemekhanesinin önünde çay içerken Vanlı kendi aralarında Kürtçe konuşmuşlar. Bu sırada yanlarına gelen güvenlikler 'Kürtçe konuşmayın' demiş. Bunun üzerine arkadaşlarımız 'Herkes kendi anadilini kullanır, bizde kullanırız' dediği için tartışma büyümüş. Çevreden gelenlerin de katılmasıyla birlikte yaklaşık 20 kişi, 4 arkadaşımıza saldırmış. Biz de olayı duyunca koğuştan çıktık ve kavgayı ayırmaya gittik. Ardından havalimanı karşısında bulunan özel harekat polislerinin de aralarında olduğu polisler gelip, kavgayı ayırdı ve arkadaşlarımızı karakola götürdü. Hastaneye giden arkadaşlarımız darp raporu alarak, şikayetçi oldu. Onlar da arkadaşlarımızdan şikayetçi olmuş."

"DİLİMİZİ KONUŞMAK İSTİYORUZ"

Anadillerini rahat konuşamadıkları için üzgün olduklarını dile getiren Aktekin, "Sıkıntımız kendi dilimizde konuşmamıza izin verilmemesi. Bu ülkede herkes kendi dilini rahatça konuşuyor, biz neden konuşamayalım. Kürt işçilerde sabahtan akşama kadar burada emek vererek, ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Bizde kendi dilimizi rahatça konuşmak istiyoruz." diye konuştu.

Editör: Selda Manduz