MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek, MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş hakkındaki yazısı nedeniyle tazminat ödeyecek.

Seval Türkeş ve oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş, Çiçek’in Seval Türkeş'i MHP’ye karşı FETÖ lideri Fethullah Gülen’e sahip çıkan açıklamalar yapmakla suçladığı yazısına karşı tazminat davası açtı.

Davanın görüldüğü 23. Asliye Hukuk Mahkemesi, Çiçek’i tazminat ödemeye mahkum etti.

Erdoğan ABD'den döndü: Artık bütün yelkenleri barışa açmamız lazım Erdoğan ABD'den döndü: Artık bütün yelkenleri barışa açmamız lazım

Çiçek, kararı bugün turkgun.com’da yayınlanan “Basın özgürlüğü değil körlüğü istiyorlar!” başlıklı yazısında duyurdu.

Çiçek 'Bizi en çok üzen Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in eşinin Fethullah Gülen’e inandığı kadar MHP’ye inanmaması, onu sevdiğinin yüzde biri kadar Liderimiz Devlet Bahçeli’yi sevmemesidir' şeklindeki cümle nasıl tazminat ödemek için gerekçe olabiliyor?" sözleriyle duruma tepki gösterdi.

Çiçek, yazısında herhangi bir hakaret, iftira, yalan olmadığını savundu.

Çiçek'in yazısında tazminat ödemesine sebep olan ifadeler şöyle:

"Seval Türkeş ihtirasları konusunda yine dur durak bilmiyordu. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli, MHP’ye savaş açmış Fethullah Gülen çetesine 12 Eylül 2010 referandum döneminde başlayan hadlerini bildirme tavrını devam ettirirken, 2011 yılında bu sefer çıkıp Fethullah Gülen’e MHP karşısında sahip çıkıyordu. Ne övgüler düzüyordu.

Sayın Bahçeli’nin Fethullah Gülen çetesine yönelik yaptığı açıklamayı “Açıklama büyük talihsizliktir. Türkeş’in ruhunu bizar etmiştir. Bu yanlıştan derhal vazgeçip doğru yolu takip etmeleri gerekir” şeklinde eleştiriyor, Fethullah Gülen’i öve öve bitiremiyor ve MHP yöneticilerinin Fethullah Gülen’e teslim olmasını şöyle istiyordu:

'Kaldı ki bu yöneticiler Türkeş’in kendinin yürütmüş olduğu faaliyetleri ve misyonu da zaten durdurmuş olmakla zan altındalar. Şimdi burayı da durdurmaya kalkmış olmaları onların birtakım odakların sözcülüğünü yapmış olmaları anlamına geliyor.

Türkeş’in mirasını yürütecek olsalar bu faaliyete saygı duyup desteklemeleri lazım. Hocaefendi Hazretleri Türk din ve fikir adamlarından yaşayan mühim bir şahsiyettir. Bu zat-ı muhtereme destek olmalılar. Bir problemleri varsa diyalog kurma imkânı vardır. Bizzat kendilerine gidip bu şikâyetlerini iletsinler, yardım alsınlar. Kendisi bu konuda hoşgörü ve diyaloğu zikreden, teşvik edip, hayata geçiren biridir.'"

Editör: Selda Manduz