Urfa'da yaklaşık 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil'de 450 işçi Hak İş'e bağlı Öz İplik Sen'den istifa ederek BİRTEK SEN'e geçti.

Bunun ardından işçilere yönelik baskılar başladı. Bir kadın işçi işten çıkarılınca işçiler bu sabah iş durdurdu.

Fabrika yönetimi de jandarmayı çağırarak işçileri dışarı çıkarmak istedi. Ancak işçiler bunu kabul etmedi.

'KADIN İŞÇİLERİ ÖZEL HAYATLARI İLE TEHDİT EDİYORLAR'

Artı Gerçek'ten Ali Güzel’e konuşan BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, 'Sendika değiştirdikleri için son 2-3 haftadır işçileri tek tek sorgu odalarına çekip baskı yapıyorlar. Özellikle kadın işçileri sendika odasına çekip insan kaynakları, müdür ve sendika temsilcileri baskı yapıyor. Ailelerini arıyorlar, tehdit ediyorlar. Kadın işçileri, 'Özel hayatlarınızı ifşa ederiz' diye tehdit ediyorlar. Böyle tehditlerle işçileri zorla BİRTEK SEN'den istifa ettirip, tekrar Öz İplik-Sen'e üye yapmaya çalışıyorlar. İşçiler de bu baskılar son bulsun diye yaklaşık 430 kişiden imza topladı. Üyemiz olan ve daha önce istifa etmesi için tehdit edilen bir kadın işçi arkadaşımızı bu sabah işten çıkardılar. İşçi arkadaşlarımız da baskıların son bulması için fabrikada toplandılar ve direnişe başladılar" diye konuştu.

Purmo grevi kazanımla sonuçlandı Purmo grevi kazanımla sonuçlandı

'İŞÇİLERİN DİRENİŞİNE DESTEK VERECEĞİZ'

İşçilerin baskı ve tehditlerin son bulmasını ve işten çıkarılan işçinin geri alınmasını istediğini belirten Türkmen, "Bu olana kadar da işçiler direnmeye devam edecek. Biz de sendika olarak işçilerin direnişine destek vereceğiz" dedi.

'ARKADAŞLARIMIZI HAKSIZ YERE ÇIKARDIKLARI İÇİN İŞ DURDURDUK'

Artı Gerçek'e konuşan bir işçi ise şunları söyledi:

"Arkamızda durmadığı için şu ana kadar 450 kişi Öz İplik İş sendikasından istifa ederek BİRTEK SEN'e geçtik. Öz İplik İş'e dönmemiz için baskı yaptılar. Biz de bunu kabul etmeyince bazı arkadaşlarımızı işten çıkarmaya başladılar. Tabii işten çıkarmalarda sendikayı değil de farklı bahaneleri gerekçe gösteriyorlar. Mesela bir arkadaşımızı 'Sen işi bozmuşsun, müşteri senin yaptığın işi beğenmemiş' diyerek işten çıkarmaya çalışıyorlar. Fakat biz asıl nedenin sendika değişikliği olduğunu biliyoruz. Biz de arkadaşlarımızı haksız yere çıkardıkları için iş durdurduk. Fabrika yönetimi de jandarmayı çağırdı. Jandarma bizi dışarı çıkarmaya çalıştı. Yönetim de dışarı çıkmamızı istedi ama biz çıkmadık. Sendika değişikliğiyle birlikte arkadaşlarımızı işten çıkarmaya başladılar."

Editör: Selda Manduz