İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e İzmir’in 100’üncü yıl kutlamalarında yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti’ne ve son padişah Vahdettin’e hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kapsamında yaptığı kutlamalarla 2022 yılına damga vurmuştu.

Yüz binlerce İzmirli, kurtuluşun 100’üncü yılında gün boyu süren hava gösterileri, teatral şovlar ve tarihe geçen megastar Tarkan konseriyle büyük bir coşku yaşamıştı.

Ancak Gündoğdu Meydanı’ndan Türkiye’ye yayılan bu coşku, iktidar sahiplerince ve bazı çevrelerce gölgelenmeye çalışılmıştı. Öyle ki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ulu Önder Atatürk’ün Nutuk’taki sözlerinden alıntılayarak yaptığı konuşma sonrasında adeta topa tutulmak istenmiş, konuşması ‘Osmanlı’ya ve ecdada hakaret’ yalanına bulandırılmaya çalışılmıştı. Başkan Soyer ise çok net ifadelerle referans olarak Atatürk’ün Nutuk’unu işaret etmiş ve saldıranların ilk sayfayı okuması gerektiğini söylemişti.

BAKANLIKTAN SORUŞTURMA

İZ Gazete’de yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı, Başkan Soyer’e o konuşması nedeniyle soruşturma açtı. İki müfettiş görevlendiren Bakanlık, Osmanlı’yı ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediğini iddia etti.

REFERANS ATATÜRK’ÜN NUTKU

Soyer, o tarihi konuşmasında; “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, dalâlet ve hatta hıyanet içindeydi. Sadece, saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar. Teslim oldular. Ve bir sabah emperyalist ülkeler kirli emelleriyle güzelim şehrimizi işgal etti” ifadelerini kullanmıştı.

a-1

YURTTAŞLAR SOYER’E SAHİP ÇIKMIŞTI

Soyer’e yapılan bu saldırının aslında Atatürk’e yapıldığını, Atatürk’e açıkça saldırmaya cesareti olmayanların dolaylı yoldan Soyer’e saldırdığını söyleyen on binlerce yurttaş, sosyal medya hesaplarından hem Soyer’in konuşmasına sahip çıkmış hem de iktidara sert tepki göstermişti.

'Katliam yasası'nda düzenleme: 'Ötanazi' ibaresi çıkarılıyor 'Katliam yasası'nda düzenleme: 'Ötanazi' ibaresi çıkarılıyor

AYDINLAR DESTEK BİLDİRİSİ YAYINLAMIŞTI

Aralarında Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam, Müjdat Gezen, Fazıl Say, Levent Üzümcü, Orhan Aydın gibi pek çok yazar, sanatçı ve aydının bulunduğu 38 kişi de Soyer’e destek bildirisi imzalamıştı. Bildiride; “Atatürk’e ve Cumhuriyete düşmanlıklarını açıkça dile getirmeye yürekleri yetmeyen ve zaten bir yürekleri olduğu da kuşkulu karanlık ve gericilik savunucuları; Vahdettin’in, İngiliz severlerin, ‘Keşke Yunan kazansaydı’ diyen vatan hainlerinin evlatları ve torunları, şimdi gözü dönmüşcesine İzmir Belediye Başkanı, yurtsever ve ödünsüz Cumhuriyetçi sayın Tunç Soyer’in muhteşem konuşmasına ağız birliğiyle saldırmaktalar. Düşman zırhlısıyla kaçan bir zavallıyı ve benzerlerini ecdat olarak görmek onlara yakışır. Asıl korkuları, nefretleri, Atatürk’e, Cumhuriyete, Türkiye’mizin aydınlığa susamışlığına, başta 9 Eylül’ün İzmir’i olmak üzere kurtuluşumuzun bütün ülkedeki 100 yıl kutlamalarının coşkusuna ve görkeminedir. Saldırıları boş ve zavallı bir çırpınmadır” denilmişti.

Editör: Selda Manduz