Ekim ayı enflasyon rakamının açıklanmasının ardından memur, memur emeklisi, SGK, Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkı oranı ile iş yerlerine özel kira artış oranları belli oldu.

Yoksulluk derinleşiyor | BİSAM: Açlık sınırı asgari ücreti, yoksulluk sınırı 65 bin lirayı aştı Yoksulluk derinleşiyor | BİSAM: Açlık sınırı asgari ücreti, yoksulluk sınırı 65 bin lirayı aştı

TÜİK verilerine göre, enflasyon ekimde aylık bazda yüzde 3,43 artarken yıllık bazda yüzde 61,36 oldu. ENAG, enflasyonun yıllık yüzde 126,18 arttığını duyurmuştu.

Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için de yüzde 9,09, Eylül ayı için de yüzde 4,75, Ekim ayı için de yüzde 3,43 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu.

4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,41, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu. Böylece sadece 4 ayda alacakları zam oranı yüzde 29,40 oldu.

İKİ VERİ KALDI

Ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Nihai zam oranları için 2 veri kaldı. İlerleyen dönemde Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklanacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı ve maaş zamları refah payı hariç kesinleşecek.

İŞ YERLERİNE YAPILACAK KİRA ZAMMI BELLİ OLDU

Ekim ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iş yerlerine yapılacak kira artış oranı belirlendi. İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 54,26 olarak öne çıktı. Geçtiğimiz ay zam oranı yüzde 55.30 olmuştu.

Konutlarda kira artış oranı 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 olacak.

Editör: Selda Manduz